D21 |
D21: 10 anmälda, 9 startande, Banlängd= 6550 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Elin Ek |
IFK Moras OK |
53:29 |
|
2 |
Linnéa Holmqvist |
Hagaby GOIF |
54:53 |
|
3 |
Cecilia Einarsson |
Västerås SOK |
56:01 |
|
4 |
Karin Persson |
Hagaby GOIF |
57:10 |
|
5 |
Hanna Brus |
Västerbergslagens OL |
61:11 |
|
6 |
Maria Schmiterlöw |
Hjobygdens OK |
64:53 |
|
7 |
Elin Eriksson |
Västerås SOK |
67:56 |
|
8 |
Olga Pasichna |
Stora Tuna OK |
68:02 |
|
9 |
Maria Ivermark |
Västerås SOK |
72:26 |
|
|
Annika Östman |
Domnarvets GOIF |
|
Ej Start |
H21 |
H21: 23 anmälda, 22 startande, Banlängd= 10050 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Anders Österlund |
Västerås SOK |
62:04 |
|
2 |
Samuel Andersson |
IFK Umeå |
63:11 |
|
3 |
Andreas Peterson |
Hagaby GOIF |
63:26 |
|
4 |
Johan Eriksson |
Hagaby GOIF |
66:58 |
|
5 |
Vladimir Tregubov |
Malungs OK Skogsmårdarna |
68:47 |
|
6 |
Johan Sundén |
Västerås SOK |
68:48 |
|
7 |
Niklas Wrane |
Söders-Tyresö |
70:30 |
|
8 |
Matjaz Stanfel |
Malungs OK Skogsmårdarna |
71:38 |
|
9 |
Lars-Erik Hasler |
Surahammars SOK |
72:50 |
|
10 |
Carl-Johan Högberg |
OK Linné |
73:14 |
|
11 |
Anders Oksvold |
OK Kåre |
73:18 |
|
12 |
Joakim Ingelsson |
OK Hammaren |
74:03 |
|
13 |
Sven Lundbäck |
Stora Tuna OK |
74:19 |
|
14 |
Johan Ahlström |
Västerås SOK |
76:39 |
|
15 |
Olle Carlsson |
Söders-Tyresö |
78:01 |
|
16 |
Erik Engsten |
OK Rodhen |
81:03 |
|
17 |
Andreas Nordfors |
Stora Tuna OK |
85:17 |
|
18 |
Pär Svensson |
Söders-Tyresö |
88:37 |
|
19 |
Filip Ivermark |
Västerås SOK |
93:21 |
|
20 |
Hans Vedin |
Söders-Tyresö |
93:56 |
|
21 |
Leif Markfjärd |
Avesta OK |
112:43 |
|
|
Erik Fernlund |
Säterbygdens OK |
|
Ej Start |
|
Markus Grätsch |
USV TU Dresden |
|
Felstämplat |
D21K |
D21K: 2 anmälda, 1 startande, Banlängd= 5040 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Sofie Karlsson |
KFUM Örebro OK |
66:08 |
|
|
Victoria Byman |
Västerås SOK |
|
Ej Start |
H21K |
H21K: 3 anmälda, 3 startande, Banlängd= 6550 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Kristoffer Holmström |
Västerbergslagens OL |
55:19 |
|
2 |
Simon Österlund |
Västerås SOK |
68:43 |
|
3 |
Björn Markfjärd |
Avesta OK |
72:00 |
|
H16K |
H16K: 2 anmälda, 2 startande, Banlängd= 3990 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Fredrik Palm |
OK Triangeln |
61:50 |
|
2 |
Daniel Carlgren |
Sala OK |
76:26 |
|
D14 |
D14: 8 anmälda, 6 startande, Banlängd= 3990 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Tindra Jernström |
Avesta OK |
35:25 |
|
2 |
Tilda Östberg |
Stora Tuna OK |
41:40 |
|
3 |
Karolina Holmström |
Västerbergslagens OL |
42:23 |
|
4 |
Emma Hansen |
Avesta OK |
44:14 |
|
5 |
Olivia Fröberg |
OK Roxen |
46:08 |
|
|
Amanda Lindgren |
Sala OK |
|
Ej Start |
|
Ronja Hugg |
Forsa OK |
|
Ej Start |
|
Julia Wanner |
Avesta OK |
|
Felstämplat |
H14 |
H14: 12 anmälda, 10 startande, Banlängd= 3990 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Johannes Öhgren |
Karlsbyhedens IK |
33:22 |
|
2 |
Casper Hedar |
OK Tor |
35:26 |
|
3 |
Casper Vånsjö |
Arboga OK |
42:06 |
|
4 |
Henrik Petrisi |
Västerbergslagens OL |
45:34 |
|
5 |
Jonas Carlsson |
Stora Tuna OK |
49:44 |
|
6 |
Markus Österlund |
Västerås SOK |
59:27 |
|
|
Oskar Nyman |
OK Tyr |
|
Ej Start |
|
Anton Holm |
OK Djerf |
|
Felstämplat |
|
Filip Nilsson |
OK Triangeln |
|
Felstämplat |
|
Viktor Wallin |
Korsnäs IF OK |
|
Felstämplat |
|
Oscar Thornell |
Surahammars SOK |
|
Ej Start |
|
Kalle Åkerman Sjöström |
Västerås SOK |
|
Felstämplat |
H14K |
H14K: 3 anmälda, 3 startande, Banlängd= 3100 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Axel Andersson |
Norbergs OK |
29:17 |
|
2 |
Niklas Evaldsson |
IFK Hedemora OK |
35:25 |
|
3 |
Daniel Jensen |
Arboga OK |
44:13 |
|
D12 |
D12: 13 anmälda, 12 startande, Banlängd= 3100 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Klara Åkerman Sjöström |
Västerås SOK |
26:17 |
|
2 |
Emma Eliasson |
Domnarvets GOIF |
27:50 |
|
3 |
Karin Lindgren |
KFUM Örebro OK |
33:01 |
|
4 |
Alma Wallman |
Västerbergslagens OL |
37:57 |
|
5 |
Elsa Forsgren |
Västerbergslagens OL |
39:42 |
|
6 |
Wilma Thornell |
Surahammars SOK |
41:12 |
|
7 |
My Welander |
Surahammars SOK |
43:32 |
|
8 |
Malin Wilhelmsson |
Korsnäs IF OK |
45:08 |
|
9 |
My Blixt Isaksson |
Avesta OK |
47:45 |
|
10 |
Matilda Holm |
OK Djerf |
51:23 |
|
11 |
Rebecka Hasler |
Surahammars SOK |
55:45 |
|
12 |
Sigrid Fröberg |
OK Roxen |
62:29 |
|
|
Ellen Asplund |
Surahammars SOK |
|
Ej Start |
H12 |
H12: 9 anmälda, 6 startande, Banlängd= 3100 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Mattias Östberg |
Stora Tuna OK |
20:48 |
|
2 |
Henry Svens |
Västerbergslagens OL |
25:41 |
|
3 |
Theodor Meijer |
Västerås SOK |
30:20 |
|
4 |
Ludvig Bylund |
Fagersta OK |
44:09 |
|
5 |
Filip Bäck |
Arboga OK |
44:31 |
|
6 |
Jakob Carlsson |
Stora Tuna OK |
46:51 |
|
|
Elias Jeb Bergroth |
Västerås SOK |
|
Återbud |
|
Lucas Ahlström |
Västerås SOK |
|
Ej Start |
|
Emil Sone |
Attunda OK |
|
Ej Start |
|
Gustav Möllerberg |
Valbo AIF |
|
Ej Start |
D12K |
D12K: 3 anmälda, 3 startande, Banlängd= 2480 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Frida Andersson |
Norbergs OK |
24:10 |
|
2 |
Johanna Palm |
OK Triangeln |
28:40 |
|
3 |
Frida Nilsson |
OK Triangeln |
39:55 |
|
H12K |
H12K: 3 anmälda, 3 startande, Banlängd= 2480 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Erik Fredriksson |
Stora Tuna OK |
23:12 |
|
2 |
Elias Jeb Bergroth |
Västerås SOK |
23:14 |
|
3 |
Zebastian Jönsson -Ulate |
OK Triangeln |
42:40 |
|
D10 |
D10: 13 anmälda, 10 startande, Banlängd= 2480 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Maja Ahlström |
Västerås SOK |
20:17 |
|
2 |
Ellen Pelander |
OK Djerf |
20:24 |
|
3 |
Maja Eliasson |
Domnarvets GOIF |
25:35 |
|
4 |
Pauline Carlsson Haglund |
IFK Hedemora OK |
27:33 |
|
5 |
Emma Ehrin |
IFK Hedemora OK |
32:42 |
|
6 |
Tilde Blixt Isaksson |
Avesta OK |
33:23 |
|
7 |
Isabelle Bergman |
Sala OK |
35:25 |
|
8 |
Emelie Engvall |
Sala OK |
36:49 |
|
9 |
Ella Fridolfsson |
Stora Tuna OK |
38:42 |
|
10 |
Beatrice Österberg |
Surahammars SOK |
40:37 |
|
|
Anja Mickelson |
Avesta OK |
|
Ej Start |
|
Linnea Ehnberg |
Sala OK |
|
Ej Start |
|
Moa Birkebaek |
Stora Tuna OK |
|
Ej Start |
H10 |
H10: 19 anmälda, 16 startande, Banlängd= 2480 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Lucas Wanner |
Avesta OK |
17:54 |
|
2 |
Dennis Bjurstedt |
Surahammars SOK |
20:01 |
|
3 |
Albin Åkerström |
Västerås SOK |
21:34 |
|
4 |
Olle Wallman |
Västerbergslagens OL |
22:01 |
|
5 |
Josiah Bergroth |
Västerås SOK |
22:02 |
|
6 |
Edvin Berggren |
Fagersta OK |
23:08 |
|
7 |
Eric Bäck |
Arboga OK |
24:59 |
|
8 |
Karl Forsgren |
Västerbergslagens OL |
25:05 |
|
9 |
Arvid Jonforsen |
Hallstahammars OK |
25:52 |
|
10 |
Arvid Eriksson |
Norbergs OK |
26:07 |
|
11 |
Anton Welander |
Surahammars SOK |
28:02 |
|
12 |
Edvin Persson |
Valbo AIF |
31:00 |
|
13 |
Viktor Norberg |
Stora Tuna OK |
31:48 |
|
14 |
Rasmus Hedar |
OK Tor |
33:45 |
|
15 |
Albin Welander |
Surahammars SOK |
33:58 |
|
16 |
Arvid Persson |
Valbo AIF |
56:54 |
|
|
Viktor Sone |
Attunda OK |
|
Ej Start |
|
Albin Möllerberg |
Valbo AIF |
|
Ej Start |
|
Edwin Asplund |
Surahammars SOK |
|
Ej Start |
D35 |
D35: 2 anmälda, 1 startande, Banlängd= 5960 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Lena Westerlund |
OK Djerf |
62:30 |
|
|
Jenny Fredricsson |
Valbo AIF |
|
Ej Start |
D40 |
D40: 7 anmälda, 6 startande, Banlängd= 5040 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Anna Strand |
Attunda OK |
44:21 |
|
2 |
Charlotte Flansbjer |
OK Djerf |
49:05 |
|
3 |
Anna Nygård |
Västerås SOK |
51:26 |
|
4 |
Annika Sundström |
Västerås SOK |
52:32 |
|
5 |
Charlotta Wallin |
Korsnäs IF OK |
97:40 |
|
6 |
Sofia Hasler |
Surahammars SOK |
97:49 |
|
|
Karin Möllerberg |
Valbo AIF |
|
Ej Start |
H40 |
H40: 11 anmälda, 8 startande, Banlängd= 7790 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Björn Beckius |
Västerås SOK |
56:34 |
|
2 |
Andreas Eriksson |
Västerås SOK |
57:42 |
|
3 |
Niklas Eriksson |
Västerbergslagens OL |
59:23 |
|
4 |
Magnus Thornell |
Surahammars SOK |
60:03 |
|
5 |
Magnus Öhling |
OK Tor |
62:14 |
|
6 |
Henrik Ehrin |
IFK Hedemora OK |
75:37 |
|
7 |
Fredrik N. Jansson |
Västerbergslagens OL |
80:41 |
|
|
Pär-Magnus Bjurek |
Tibro OK |
|
Ej Start |
|
Jan Ehnberg |
Sala OK |
|
Ej Start |
|
Pär Höök |
IFK Moras OK |
|
Ej Start |
|
Marcus Johnsson |
Avesta OK |
|
Felstämplat |
D45 |
D45: 12 anmälda, 10 startande, Banlängd= 4390 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Inger Gunnarsson |
Västerås SOK |
44:38 |
|
2 |
Lotta Jungåker |
Korsnäs IF OK |
47:29 |
|
3 |
Kajsa Holmqvist |
Hagaby GOIF |
47:36 |
|
4 |
Berit Gummus |
IFK Moras OK |
49:58 |
|
5 |
Berit Wetter |
Arboga OK |
50:22 |
|
6 |
Maria Strömberg |
Avesta OK |
51:41 |
|
7 |
Annika Holmström |
Västerbergslagens OL |
51:42 |
|
8 |
Anna-Karin Lövgren |
Avesta OK |
58:34 |
|
9 |
Karin Åkerman |
Västerås SOK |
58:51 |
|
10 |
Carina Folkegård |
Sala OK |
60:02 |
|
|
Karin Nyman |
OK Tyr |
|
Ej Start |
|
Anna Lundh |
Surahammars SOK |
|
Ej Start |
H45 |
H45: 18 anmälda, 16 startande, Banlängd= 6550 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Håkan Eriksson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
39:30 |
|
2 |
Ola Jernström |
Avesta OK |
41:41 |
|
3 |
Fredrik Sone |
Attunda OK |
46:19 |
|
4 |
Lars Öhgren |
Karlsbyhedens IK |
46:48 |
|
5 |
Nicklas Ström |
IFK Moras OK |
48:13 |
|
6 |
Jan Moberg |
Gävle OK |
51:12 |
|
7 |
Jonas Olsson |
OK Roxen |
51:13 |
|
8 |
Tommy Fröjd |
Sundsvalls OK |
52:24 |
|
9 |
Tomas Jonsson |
Vandrarringen |
52:50 |
|
10 |
Anders Löwgren |
OK Milan |
54:17 |
|
11 |
Per Lovang |
Västerbergslagens OL |
54:19 |
|
12 |
Lars Karlsson |
Valbo AIF |
57:01 |
|
12 |
Joakim Ahlström |
Västerås SOK |
57:01 |
|
14 |
Rickard Jonforsen |
Hallstahammars OK |
57:35 |
|
15 |
Patrik Blomberg |
IK Standard |
63:01 |
|
16 |
Per Carlsson |
Stora Tuna OK |
84:53 |
|
|
Per Winther |
Västerbergslagens OL |
|
Ej Start |
|
Pär Nyman |
OK Tyr |
|
Ej Start |
D50 |
D50: 10 anmälda, 10 startande, Banlängd= 3960 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Dorothe Spillmann |
IF Thor |
41:23 |
|
2 |
Ragnhild Svens |
Västerbergslagens OL |
41:35 |
|
3 |
Annika Davidsson |
Västerås SOK |
42:53 |
|
4 |
Kerstin Håland |
Tullinge SK |
43:26 |
|
5 |
Anna-Lena Stenquist |
Gagnefs OK |
44:14 |
|
6 |
Annika Engström |
OK Kåre |
45:13 |
|
7 |
Anki Gustafsson |
Säterbygdens OK |
50:28 |
|
8 |
Sofie Nylander |
OK Kåre |
51:57 |
|
9 |
Ann-Louise Notstam Hjorth |
Arboga OK |
55:36 |
|
10 |
Katarina Hoffsten Sundqvist |
OK Kåre |
57:31 |
|
H50 |
H50: 18 anmälda, 15 startande, Banlängd= 5960 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Niklas Löwegren |
Stora Tuna OK |
42:14 |
|
2 |
Anders Jönsson |
OK Triangeln |
45:04 |
|
3 |
Jan-Åke Stolt Karlsson |
Hagaby GOIF |
45:52 |
|
4 |
Tomas Vidfelt |
Lindebygdens OK |
49:36 |
|
5 |
Anders Rooth |
Västerås SOK |
51:16 |
|
6 |
Carl Byman |
Västerås SOK |
53:29 |
|
7 |
Kalle Östgren |
OK Kåre |
53:55 |
|
8 |
Jan Lindberg |
Korsnäs IF OK |
54:39 |
|
9 |
Jonas Karlsson |
OK Tylöskog |
57:14 |
|
10 |
Stefan Bjurstedt |
Surahammars SOK |
60:50 |
|
11 |
Per Wadman |
Västerås SOK |
68:53 |
|
12 |
Tomas Sundqvist |
OK Kåre |
74:55 |
|
13 |
Erik Bengtsson |
Sala OK |
108:52 |
|
|
Gunnar Spelkvist |
Hällefors OK |
|
Ej Start |
|
Björn Albinsson |
IFK Moras OK |
|
Ej Start |
|
Anders Lundh |
Järfälla OK |
|
Ej Start |
|
Fredrik Nilsson |
KFUM Örebro OK |
|
Felstämplat |
|
Robert Östlund |
Säterbygdens OK |
|
Felstämplat |
D55 |
D55: 5 anmälda, 4 startande, Banlängd= 3960 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Ylva Grape Andersson |
Dalaportens OL |
34:48 |
|
2 |
Mona Åkerman |
Valbo AIF |
38:24 |
|
3 |
Gudrun Persson |
Hallstahammars OK |
52:10 |
|
4 |
Kristina Eriksson |
Dalaportens OL |
54:43 |
|
|
Jannike Wåhlberg |
OK Kåre |
|
Ej Start |
H55 |
H55: 21 anmälda, 18 startande, Banlängd= 5390 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Stefan Nyberg |
Avesta OK |
39:13 |
|
2 |
Lars Harkman |
Malungs OK Skogsmårdarna |
42:02 |
|
3 |
Per-Olov Sjöström |
Västerås SOK |
44:06 |
|
4 |
Tryggve Ottosson |
Västerbergslagens OL |
44:17 |
|
5 |
Lars Mattsson |
OK Kåre |
44:46 |
|
6 |
Roland Notstam |
Arboga OK |
44:53 |
|
7 |
Lars-Åke Andersson |
Arboga OK |
45:24 |
|
8 |
Anders Gedin |
Säterbygdens OK |
46:02 |
|
9 |
Andreas Hjertson |
OK Linné |
46:36 |
|
10 |
Torbjörn Ottosson |
Stora Tuna OK |
48:23 |
|
11 |
Jan-Olof Björklund |
Bjursås OK |
50:35 |
|
12 |
Leif Gustafsson |
Säterbygdens OK |
55:26 |
|
13 |
Svante Lindgren |
Korsnäs IF OK |
56:50 |
|
14 |
Hans-Olof Fröjd |
Oslättforspojkarnas IK |
57:04 |
|
15 |
Jan-Olof Bäck |
OK Djerf |
63:06 |
|
16 |
Sven-Erik Levin |
Tierps SOK |
66:39 |
|
17 |
Håkan Svensson |
Almby IK |
75:42 |
|
18 |
Björn Jakobsson |
Täby OK |
81:24 |
|
|
Kenneth Nordstrand |
Järfälla OK |
|
Ej Start |
|
Anders Alamaa |
IK Vikings OK |
|
Ej Start |
|
Håkan Trollvad |
Surahammars SOK |
|
Ej Start |
D60 |
D60: 13 anmälda, 12 startande, Banlängd= 3490 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Inger Onsbring |
Eskilstuna OL |
32:27 |
|
2 |
Lena Janson |
Arboga OK |
33:47 |
|
3 |
IngMarie Åsenlund |
Gävle OK |
34:56 |
|
4 |
Christina Hjertson |
OK Linné |
36:18 |
|
5 |
Anna-Karin Johansson |
Vandrarringen |
39:44 |
|
6 |
Evy Johansson |
Sala OK |
44:03 |
|
7 |
Annika Norström |
Hallstahammars OK |
45:29 |
|
8 |
Annica Lindell Lang |
Västerbergslagens OL |
46:41 |
|
9 |
Solweig Palm |
Avesta OK |
47:32 |
|
10 |
Elisabeth Jonsson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
49:31 |
|
11 |
Lena Jakobsson |
Västerås SOK |
55:01 |
|
12 |
Ingeborg Torris |
Malungs OK Skogsmårdarna |
58:05 |
|
|
Marianne Liss |
Eskilstuna OL |
|
Ej Start |
H60 |
H60: 26 anmälda, 26 startande, Banlängd= 5040 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Per Ove Wallén |
Täby OK |
39:44 |
|
2 |
Hans-Erik Lang |
Västerbergslagens OL |
42:34 |
|
3 |
Thom Sandvik |
Avesta OK |
44:13 |
|
4 |
Hans Andersson |
Västerbergslagens OL |
44:14 |
|
5 |
Carl Bachman |
Täby OK |
44:43 |
|
6 |
Lars Jakobsson |
Västerås SOK |
44:46 |
|
7 |
Lasse Kokkonen |
Långshyttans AIK OK |
46:41 |
|
8 |
Anders Gunnar Dahlgren |
Hagaby GOIF |
47:44 |
|
9 |
Sten-Åke Holmberg |
Sala OK |
48:47 |
|
10 |
Göran Larsson |
Sala OK |
51:09 |
|
11 |
Leo Johansson |
Vandrarringen |
51:28 |
|
12 |
Jan Johansson |
IF Thor |
51:55 |
|
13 |
Hans-Erik Skalberg |
Västerås SOK |
52:43 |
|
14 |
Hans Göran Pettersson |
KFUM Örebro OK |
52:49 |
|
15 |
Stig Andersson |
OK Linné |
53:00 |
|
16 |
Peder Wickström |
Arboga OK |
56:49 |
|
17 |
Karl-Erik Andersson |
IFK Moras OK |
57:07 |
|
18 |
Gunnar Munktelius |
Surahammars SOK |
66:43 |
|
19 |
Roland Berg |
Säterbygdens OK |
67:53 |
|
20 |
Bernt Åström |
Västerås SOK |
69:51 |
|
21 |
Stefan Öberg |
OK Milan |
73:26 |
|
22 |
Bo-Göran Karlsson |
Avesta OK |
77:44 |
|
23 |
Bengt Hansson |
Säterbygdens OK |
78:51 |
|
24 |
Ove Larsson |
Kvarnsvedens GOIF OK |
81:44 |
|
|
Johan Eriksson |
Grangärde OK |
|
Felstämplat |
|
Jan Kinsten |
Kvarnsvedens GOIF OK |
|
Felstämplat |
D65 |
D65: 11 anmälda, 9 startande, Banlängd= 3490 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Maud Sundén Mossberg |
OK Järnbärarna |
40:29 |
|
2 |
Eva Halvarson |
OK Kåre |
43:23 |
|
3 |
Lena Hedman |
Hallstahammars OK |
43:44 |
|
4 |
Pirkko Stenerhag |
Västerbergslagens OL |
45:55 |
|
5 |
Marianne Sellgren |
Sigtuna OK |
49:16 |
|
6 |
Anna-Lena Lundell |
Gävle OK |
49:23 |
|
7 |
Irene Öhling |
Ärla IF |
50:22 |
|
8 |
Margareta Löfqvist |
Västerås SOK |
58:00 |
|
9 |
Elisabeth Lindholm |
Domnarvets GOIF |
85:39 |
|
|
Solveig Svahn |
Ockelbo OK |
|
Ej Start |
|
Britt Linnéa Eriksson |
Sala OK |
|
Ej Start |
H65 |
H65: 26 anmälda, 23 startande, Banlängd= 4390 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Bengt Stenerhag |
Västerbergslagens OL |
36:27 |
|
2 |
Kjell Eriksson |
OK Djerf |
37:11 |
|
3 |
Kurt Håkan Andersson |
OK Tor |
40:14 |
|
4 |
Claes Nideborn |
Stora Tuna OK |
40:18 |
|
5 |
Torgny Pettersson |
Markbygdens OK |
40:47 |
|
6 |
Leif Eriksson |
Heby AIF |
40:58 |
|
7 |
Hans Käck |
Dalaportens OL |
41:41 |
|
8 |
Stig Landstorp |
OK Tor |
42:16 |
|
9 |
John Sivars |
Dalaportens OL |
43:15 |
|
10 |
Anders Sellgren |
Sigtuna OK |
43:19 |
|
11 |
Christer Nälemark |
OK Djerf |
43:42 |
|
12 |
Per-Erik Wåhlberg |
OK Linné |
44:29 |
|
13 |
Anders Claesson |
IFK Moras OK |
46:44 |
|
14 |
Nils-Erik Eriksson |
Sala OK |
46:50 |
|
15 |
Ulf Kjellin |
OK Hedströmmen |
49:49 |
|
16 |
Henry Westman |
Sala OK |
50:39 |
|
17 |
Paul Erik Glasberg |
Västerbergslagens OL |
51:47 |
|
18 |
Tommy Öhling |
Ärla IF |
55:08 |
|
19 |
Roger Engstedt |
Dalaportens OL |
57:27 |
|
20 |
Sven-Erik Kempe |
Oslättforspojkarnas IK |
58:09 |
|
21 |
Nils-Erik Hjelmer |
Vandrarringen |
59:03 |
|
22 |
Henning Waltgård |
Domnarvets GOIF |
88:29 |
|
|
Östen Eriksson |
Avesta OK |
|
Felstämplat |
|
Lars Dahlström |
Västerbergslagens OL |
|
Ej Start |
|
Olle Granath |
Surahammars SOK |
|
Ej Start |
|
Kennet Löfqvist |
Västerås SOK |
|
Ej Start |
D70 |
D70: 14 anmälda, 12 startande, Banlängd= 3000 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Anita Johansson |
OK Tor |
36:12 |
|
2 |
Asta Sjöberg |
Lindebygdens OK |
36:48 |
|
3 |
Helen Andertoft |
Markaryds FK |
36:56 |
|
4 |
Siv Stam |
Säterbygdens OK |
41:55 |
|
5 |
Britt-Marie Eklöf |
OK Milan |
44:25 |
|
6 |
Birgitta Arlebo |
KFUM Örebro OK |
47:24 |
|
7 |
Britt-Marie Sjöberg |
OK Tor |
52:24 |
|
8 |
Ethel Nord |
Lindebygdens OK |
56:12 |
|
9 |
Ingalill Westberg |
SK Trim/Virsbo |
61:31 |
|
10 |
Siv Hasselgrund |
Bjursås OK |
62:24 |
|
11 |
Liz Porteous |
Vandrarringen |
64:41 |
|
|
Ing-Marie Mozelius |
Stora Tuna OK |
|
Ej Start |
|
Gertrud Asplund |
Västerås SOK |
|
Ej Start |
|
Gudrun Dalström |
Kvarnsvedens GOIF OK |
|
Felstämplat |
H70 |
H70: 45 anmälda, 42 startande, Banlängd= 3960 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Karl Johansson |
IFK Hedemora OK |
34:33 |
|
2 |
Håkan Rystedt |
Stora Tuna OK |
35:27 |
|
3 |
Jerry Holm |
Eskilstuna OL |
38:23 |
|
4 |
Ragnar Eriksson |
OK Hedströmmen |
39:56 |
|
5 |
Håkan Mossberg |
OK Järnbärarna |
41:01 |
|
6 |
Lars-B Larsson |
OK Tyr |
42:01 |
|
7 |
Lars Ivar Bergman |
OK Fjällstigen |
43:08 |
|
8 |
Per Haeppling |
Västerås SOK |
43:24 |
|
9 |
Torbjörn Tirén |
Hellas Orientering |
44:10 |
|
10 |
Hans Carlsson |
Bjursås OK |
44:59 |
|
11 |
Bertil Holmgren |
Gävle OK |
45:41 |
|
12 |
Roland Nord |
Lindebygdens OK |
45:58 |
|
13 |
Olle Johansson |
IFK Hedemora OK |
46:12 |
|
14 |
Sven Nilsson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
46:30 |
|
15 |
Lars Johansson I |
OK Tor |
46:41 |
|
16 |
Göran Andersson |
Västerås SOK |
47:10 |
|
17 |
Hans Andersson |
Västerås SOK |
47:14 |
|
18 |
Rolf Bjärud |
Västerbergslagens OL |
47:17 |
|
19 |
Hans L Andersson |
Västerbergslagens OL |
48:20 |
|
20 |
Sören Johansson |
Sala OK |
48:23 |
|
21 |
Per Sundberg |
Gävle OK |
48:40 |
|
22 |
Hans Nyberg |
Gävle OK |
49:05 |
|
23 |
Östen Andersson |
Västerbergslagens OL |
50:13 |
|
24 |
Ingemar Jonsson |
Hallstahammars OK |
50:24 |
|
25 |
Jan Olof Dahlström |
Bjursås OK |
50:47 |
|
26 |
Sören Winge |
Upsala IF |
50:52 |
|
27 |
Östen Eklöf |
OK Milan |
51:36 |
|
28 |
Lars-Erik Rask |
Västerås SOK |
51:42 |
|
29 |
Rolf Gabrielsson |
IFK Moras OK |
52:37 |
|
30 |
Göran Wiig |
Hallstahammars OK |
55:24 |
|
31 |
Tryggve Ottosson |
Korsnäs IF OK |
57:41 |
|
32 |
Rolf Jakobsson |
Alfta-Ösa OK |
58:56 |
|
33 |
Kjell Larsson |
OK Alferna |
60:04 |
|
34 |
Sture Bergström |
OK Hammaren |
60:55 |
|
35 |
Bo Danmo |
Domnarvets GOIF |
61:00 |
|
36 |
Kjell Andersson |
Skattkärrs IF |
61:02 |
|
37 |
Bore Nyberg |
Säterbygdens OK |
61:53 |
|
38 |
Björn Ekholm |
Västerås SOK |
66:09 |
|
39 |
Jan Olof Hedberg |
Gagnefs OK |
67:09 |
|
40 |
Kjell Wennergrund |
Järbo OK |
67:36 |
|
|
Janne Jansson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
|
Ej Start |
|
Enar Persson |
Ockelbo OK |
|
Ej Start |
|
Folke Björkman |
Dalaportens OL |
|
Ej Start |
|
Sven-Erik Sjöberg |
OK Tor |
|
Felstämplat |
|
Sören Gustafsson |
Säterbygdens OK |
|
Felstämplat |
D75 |
D75: 3 anmälda, 3 startande, Banlängd= 3000 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Britt Larsson |
Västerås SOK |
60:44 |
|
2 |
Gudrun Smeds |
SK Trim/Virsbo |
68:19 |
|
3 |
Birgit Haglund |
OK Hedströmmen |
71:49 |
|
H75 |
H75: 25 anmälda, 23 startande, Banlängd= 3490 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Kuno Österlund |
Västerås SOK |
30:29 |
|
2 |
Torsten Löfgren |
Karlsbyhedens IK |
34:25 |
|
3 |
Svante Nyström |
Västerbergslagens OL |
36:44 |
|
4 |
Kjell Mjöberg |
Hallstahammars OK |
37:04 |
|
5 |
Folke Lindblom |
Heby AIF |
40:14 |
|
6 |
St John Vallin |
OK Hedströmmen |
41:25 |
|
7 |
Karl-Axel Stjernström |
OK Hedströmmen |
41:33 |
|
8 |
Tord Lidström |
Hagaby GOIF |
43:25 |
|
9 |
Torsten Dalström |
Kvarnsvedens GOIF OK |
43:34 |
|
10 |
John Berglund |
Alfta-Ösa OK |
44:07 |
|
11 |
Hjalmar Nordquist |
OK Järnbärarna |
44:52 |
|
12 |
Torbjörn Johansson |
Sala OK |
45:00 |
|
13 |
Erik Lindberg |
Karlsbyhedens IK |
49:24 |
|
14 |
Lars Kjellman |
Vandrarringen |
51:47 |
|
15 |
Lars Ahlström |
Västerås SOK |
52:04 |
|
16 |
Bo Löwegren |
Västerås SOK |
53:00 |
|
17 |
Tord Lind |
Valbo AIF |
55:59 |
|
18 |
Kurt Zander |
Västerås SOK |
57:18 |
|
19 |
Lennart Eriksson |
OK Enen |
58:41 |
|
|
Folke Nyström |
Västerbergslagens OL |
|
Ej Start |
|
Ulf Bolinder |
Västerås SOK |
|
Ej Start |
|
Ove Johansson |
OK Järnbärarna |
|
Felstämplat |
|
Ingemar Johansson |
IFK Hedemora OK |
|
Felstämplat |
|
Karl Henrik Lovang |
Västerbergslagens OL |
|
Felstämplat |
|
Eddy Lundqvist |
Heby AIF |
|
Felstämplat |
H80 |
H80: 10 anmälda, 9 startande, Banlängd= 3000 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Alf Lundkvist |
OK Tor |
43:13 |
|
2 |
Gunnar Nyman |
OK Djerf |
48:01 |
|
3 |
Altti Järvinen |
Västerås SOK |
48:18 |
|
4 |
Sture Roland Josefsson |
OK Kåre |
51:00 |
|
5 |
Signar Palm |
Hallstahammars OK |
51:08 |
|
6 |
Nils Jansson |
Skattkärrs IF |
51:16 |
|
7 |
Arvo Hyvönen |
Skattkärrs IF |
53:34 |
|
8 |
Göran Barremyr |
OK Fryksdalen |
62:04 |
|
|
Valter Alamaa |
IK Vikings OK |
|
Ej Start |
|
Lars Magnusson |
Kristinehamns OK |
|
Felstämplat |
H85 |
H85: 3 anmälda, 3 startande, Banlängd= 2510 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Bertil Norman |
IFK Hedemora OK |
43:26 |
|
2 |
Lennart Öberg |
Västerås SOK |
45:28 |
|
3 |
Thorwald Jansson |
Västerbergslagens OL |
66:00 |
|
Insk |
Insk: 4 anmälda, 4 startande, Banlängd= 1690 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
David Jonforsen |
Hallstahammars OK |
0:00 |
|
2 |
Felicia Björkman |
Domnarvets GOIF |
0:00 |
|
3 |
Lovisa Augustsson |
Fagersta OK |
0:00 |
|
4 |
Nils Forsgren |
Västerbergslagens OL |
0:00 |
|
U1 |
U1: 5 anmälda, 5 startande, Banlängd= 1690 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Ida Ehrin |
IFK Hedemora OK |
17:50 |
|
2 |
Edvard Pelander |
OK Djerf |
20:56 |
|
3 |
Amanda Bäck |
Arboga OK |
24:27 |
|
4 |
Albin Svensson |
Surahammars SOK |
34:07 |
|
|
Emily Kruys |
IF Thor |
|
Felstämplat |
U2 |
U2: 4 anmälda, 4 startande, Banlängd= 2480 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Lovisa Bylund |
Fagersta OK |
28:17 |
|
2 |
Ellen Forsgren |
Västerbergslagens OL |
31:45 |
|
3 |
Linnea Karlsson |
Surahammars SOK |
44:06 |
|
4 |
Clara Svensson |
Surahammars SOK |
53:51 |
|
ÖM1 |
ÖM1: 9 anmälda, 9 startande, Banlängd= 2480 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Pontus Liljebrand |
SK Trim/Virsbo |
20:18 |
|
2 |
Hanna Östberg |
Stora Tuna OK |
21:01 |
|
3 |
Jonatan Carlsson Haglund |
IFK Hedemora OK |
23:21 |
|
4 |
Therese Eriksson |
Klubblös |
25:17 |
|
5 |
Lisen Evaldsson |
IFK Hedemora OK |
26:28 |
|
6 |
Fredrik Ericson |
Fagersta OK |
38:08 |
|
7 |
Åsa Pettersson |
Säterbygdens OK |
42:59 |
|
8 |
Tea Mårtensson |
Surahammars SOK |
50:12 |
|
|
Anita Talltjärn |
Västerås SOK |
|
Felstämplat |
ÖM3 |
ÖM3: 17 anmälda, 17 startande, Banlängd= 3100 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Magnus Fridolfsson |
Stora Tuna OK |
32:08 |
|
2 |
Anna Knapp |
Västerås SOK |
34:49 |
|
3 |
Ann-Sofi Sandvik |
Avesta OK |
39:15 |
|
4 |
Gunilla Maria Brus |
Västerbergslagens OL |
42:50 |
|
5 |
Linn Rydén |
OK Hedströmmen |
44:46 |
|
6 |
Elin Broström |
OK Hedströmmen |
44:50 |
|
7 |
Lizkulla Pettersson |
Markbygdens OK |
45:11 |
|
7 |
Hanna Eriksson |
Norbergs OK |
45:11 |
|
9 |
Emma Olofsson |
Västerås SOK |
49:20 |
|
10 |
Lotta Larsson |
Klubblös |
50:56 |
|
11 |
Sylvia Broström |
OK Hedströmmen |
52:08 |
|
12 |
Lennart Eriksson |
Norbergs OK |
52:47 |
|
13 |
Kristina Bäck |
Arboga OK |
55:57 |
|
14 |
Bo Hedman |
Hallstahammars OK |
56:16 |
|
15 |
Henrik Steen |
Klubblös |
58:05 |
|
16 |
Kerstin Pettersson |
Västerbergslagens OL |
64:36 |
|
17 |
Barbro Melvinger |
OK Enen |
94:03 |
|
ÖM5 |
ÖM5: 20 anmälda, 20 startande, Banlängd= 3990 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Johan Östberg |
Stora Tuna OK |
28:11 |
|
2 |
Catarina Öberg |
Stora Tuna OK |
33:14 |
|
3 |
Marie Hedar |
OK Tor |
36:18 |
|
4 |
Mats Wallman |
Västerbergslagens OL |
38:11 |
|
5 |
Andreas Persson |
Domnarvets GOIF |
39:23 |
|
6 |
Sofia Stenberg |
Domnarvets GOIF |
44:48 |
|
7 |
David Shearer |
Västerbergslagens OL |
47:12 |
|
8 |
Alva Rytther |
Västerbergslagens OL |
49:34 |
|
9 |
Helena Wallman |
Västerbergslagens OL |
54:09 |
|
10 |
Leif Pettersson |
Västerbergslagens OL |
61:08 |
|
11 |
Anna Molander |
Klubblös |
62:01 |
|
12 |
Patrik Gustafsson |
Klubblös |
67:06 |
|
13 |
Helén Eriksson |
OK Tor |
68:07 |
|
14 |
Eva Lindgren |
KFUM Örebro OK |
74:45 |
|
15 |
Robin Bergroth |
Västerås SOK |
81:01 |
|
16 |
Lotta Rudh |
Avesta OK |
87:46 |
|
17 |
Pär Åkerström |
Klubblös |
94:10 |
|
|
Peter Niemi |
Västerås SOK |
|
Felstämplat |
|
Bernt Forsgren |
Västerbergslagens OL |
|
Felstämplat |
|
Ingela Bengtsson |
Sala OK |
|
Felstämplat |
ÖM7 |
ÖM7: 40 anmälda, 40 startande, Banlängd= 3070 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Sofi Thorsell |
Västerås SOK |
28:35 |
|
2 |
Jenny Wåhlin |
Domnarvets GOIF |
29:37 |
|
3 |
Henrik Olsson |
Hallstahammars OK |
32:01 |
|
4 |
Åke Andersson |
Västerbergslagens OL |
34:12 |
|
5 |
Nic Kruys |
IF Thor |
35:47 |
|
6 |
Kjell Gustafsson |
OK Järnbärarna |
36:36 |
|
7 |
Malena Ahlström |
Västerås SOK |
36:40 |
|
7 |
Emil Ahlström |
Västerås SOK |
36:40 |
|
9 |
Rolf Ekman |
Sala OK |
37:04 |
|
10 |
Ritva Kärkkäinen |
Avesta OK |
39:04 |
|
11 |
Tomas Vestman |
Västerås SOK |
39:11 |
|
12 |
Bibi Silvemark |
Dalaportens OL |
39:16 |
|
13 |
Leif Björkman |
Dalaportens OL |
39:36 |
|
14 |
Helén Liljebrand |
SK Trim/Virsbo |
40:24 |
|
15 |
Frida Jonforsen |
Hallstahammars OK |
41:13 |
|
16 |
Ingrid Persson |
Hagaby GOIF |
41:54 |
|
17 |
Malin Björkman |
Domnarvets GOIF |
42:56 |
|
18 |
Malin Ekman |
Sala OK |
43:47 |
|
19 |
Marie Lindström |
OK Triangeln |
43:51 |
|
20 |
Fredrik Nordfors |
Stora Tuna OK |
45:17 |
|
21 |
Ulla-Britt Norström Ottosson |
Stora Tuna OK |
45:24 |
|
22 |
Lennart Vessberg |
Avesta OK |
45:41 |
|
23 |
Elisabeth Stödeman |
Surahammars SOK |
48:20 |
|
24 |
Susanne Jakobsson |
Västerbergslagens OL |
49:11 |
|
25 |
Johan Engvall |
Sala OK |
49:25 |
|
26 |
Andreas Liljebrand |
SK Trim/Virsbo |
49:47 |
|
27 |
Sven-Arne Fransson |
Avesta OK |
52:09 |
|
28 |
Inger Nordfors |
Stora Tuna OK |
52:35 |
|
29 |
Anna-Karin Rytther |
Västerbergslagens OL |
52:40 |
|
30 |
Tom Hansen |
Avesta OK |
54:15 |
|
31 |
Thomas Nyberg |
Avesta OK |
55:22 |
|
32 |
Peter Bäck |
Arboga OK |
62:09 |
|
33 |
Tanja-Birgit Söderström |
Sala OK |
66:21 |
|
34 |
Ninni Carlsson |
Stora Tuna OK |
66:27 |
|
35 |
Åsa Kruys |
IF Thor |
66:53 |
|
36 |
Inga-Britt Malm |
Garphyttans IF |
67:40 |
|
37 |
Ingrid Munktelius Öhlén |
Surahammars SOK |
74:45 |
|
|
Hans Wester |
OK Järnbärarna |
|
Felstämplat |
|
Karin Dahlgren |
Hagaby GOIF |
|
Felstämplat |
|
Ingrid Liljebrand |
SK Trim/Virsbo |
|
Felstämplat |
ÖM8 |
ÖM8: 21 anmälda, 21 startande, Banlängd= 4450 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Helena Norberg |
Stora Tuna OK |
37:13 |
|
2 |
Hans Liberg |
OK Milan |
38:31 |
|
3 |
Olov Gohde |
Dalaportens OL |
38:56 |
|
4 |
Robert Broström |
OK Hedströmmen |
39:11 |
|
5 |
Björn Lindgren |
KFUM Örebro OK |
42:21 |
|
6 |
Håkan Liberg |
OK Milan |
44:04 |
|
7 |
Lennart Myrehed |
Vandrarringen |
46:42 |
|
8 |
Lars Persson |
Hagaby GOIF |
47:54 |
|
9 |
Klas Lindgren |
Klubblös |
52:04 |
|
10 |
Niclas Ahlström |
Västerås SOK |
53:02 |
|
11 |
Susanne Lindh |
Avesta OK |
55:06 |
|
12 |
Olof Nilsson |
OK Triangeln |
55:16 |
|
13 |
Jacek Lachowics |
Klubblös |
56:13 |
|
14 |
Johan Herbst |
Västerås SOK |
57:00 |
|
15 |
Christer Rognell |
Vallentuna-Össeby OL |
60:48 |
|
16 |
Kurt Eriksson |
Vandrarringen |
63:07 |
|
17 |
Johan Blixt |
Avesta OK |
63:58 |
|
18 |
Torbjörn Bergstrand |
Surahammars SOK |
69:49 |
|
19 |
Anders Millinger |
Västerås SOK |
73:02 |
|
20 |
Lennart Lundgren |
Avesta OK |
79:15 |
|
|
Kjell Bergqvist |
Klubblös |
|
Felstämplat |
ÖM9 |
ÖM9: 5 anmälda, 5 startande, Banlängd= 7340 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Rickard Svensson |
Västerås SOK |
55:57 |
|
2 |
Michael Palm |
OK Triangeln |
60:44 |
|
3 |
Erik Winge |
Klubblös |
70:01 |
|
4 |
Anders Pelander |
OK Djerf |
75:33 |
|
5 |
Kari Talltjärn |
Västerås SOK |
78:31 |
|