Resultatlista för Veteran-SM, långdistans, 2014-09-28, skapad ur data från Eventor
Tävlingens namn: Veteran-SM, långdistans
Arrangör: Ljusne-Ala OK
Datum: 2014-09-28
D35 |
D35: 5 anmälda, 5 startande, Banlängd= 5080 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Helena Forsberg |
Skogslöparna |
44:58 |
|
2 |
Sara Timner |
Sundsvalls OK |
56:16 |
|
3 |
Pernilla Svedin |
Långhundra IF |
66:50 |
|
4 |
Åsa Linnersjö |
Söders-Tyresö |
71:18 |
|
5 |
Ingela Rydesäter |
Rehns BK |
75:09 |
|
H35 |
H35: 1 anmälda, 1 startande, Banlängd= 6940 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Tobias Eliasson |
Sundsvalls OK |
56:55 |
|
D40 |
D40: 1 anmälda, 0 startande, Banlängd= 4310 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
|
Pernilla Svedin |
Långhundra IF |
|
Återbud |
|
Åsa Eriksson |
Forsa OK |
|
Ej Start |
H40 |
H40: 8 anmälda, 8 startande, Banlängd= 6940 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Oskar Forsberg |
Skogslöparna |
57:14 |
|
2 |
Magnus Thornell |
Surahammars SOK |
59:56 |
|
3 |
Christian Enberg |
Linköpings OK |
61:20 |
|
4 |
Lars Henriksson |
Sundsvalls OK |
61:35 |
|
5 |
Thomas E Eriksson |
Kexholms SK |
64:24 |
|
6 |
Peter Rydesäter |
Rehns BK |
67:01 |
|
7 |
Mikael Persson |
Gävle OK |
75:26 |
|
8 |
Johnny Blästa |
Njurunda OK |
102:33 |
|
D45 |
D45: 9 anmälda, 9 startande, Banlängd= 4070 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Helena Svensson |
FK Herkules |
39:50 |
|
2 |
Josefine Nordström |
OK Triangeln |
39:58 |
|
3 |
Annika Ottenbäck |
Segersta OK |
44:18 |
|
4 |
Therese Fors |
Kvarnsvedens GOIF OK |
44:23 |
|
5 |
Anna-Lena Lindström |
Sundsvalls OK |
46:31 |
|
6 |
Anna Lundh |
Surahammars SOK |
48:47 |
|
7 |
Siv Dahlström |
Kvarnsvedens GOIF OK |
50:50 |
|
8 |
Monika Östberg |
Alfta-Ösa OK |
63:08 |
|
9 |
Marianne Åsåker |
Hudiksvalls OK |
77:44 |
|
H45 |
H45: 17 anmälda, 15 startande, Banlängd= 6000 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Johan Pettersson |
OK Motala |
43:17 |
|
2 |
Anders Svensk |
Tjällmo-Godegårds OK |
45:24 |
|
3 |
Rune Lindström |
Sundsvalls OK |
47:54 |
|
4 |
Pär Ericson |
Nyköpings OK |
48:36 |
|
5 |
Johan Jakobsson |
Långhundra IF |
48:54 |
|
6 |
Anders Brinkman |
Vandrarringen |
50:16 |
|
7 |
Lars Karlsson |
Valbo AIF |
54:44 |
|
8 |
Ola Jernström |
Avesta OK |
58:26 |
|
9 |
Klas Friborg |
Jönköpings OK |
58:57 |
|
10 |
Pär Hansson |
Centrum OK |
62:31 |
|
11 |
Christer Ekskog |
Kvarnsvedens GOIF OK |
64:26 |
|
12 |
Jörgen Blästa |
Njurunda OK |
67:51 |
|
13 |
Torbjörn Andersson |
OK Motala |
83:43 |
|
14 |
Tomas Fors |
Kvarnsvedens GOIF OK |
86:16 |
|
|
Dan Norin |
Gävle OK |
|
Ej Start |
|
Pierre Strömberg |
Hudiksvalls OK |
|
Ej Start |
|
Ulf Jansson |
OK Triangeln |
|
Felstämplat |
D50 |
D50: 12 anmälda, 12 startande, Banlängd= 3690 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Maria Bergfält |
Domnarvets GOIF |
36:11 |
|
2 |
Laila B Höglund |
FK Herkules |
37:45 |
|
3 |
Åsa Kindlundh |
Alfta-Ösa OK |
40:35 |
|
4 |
Cathrine Johansson |
Tierps SOK |
42:39 |
|
5 |
Anna-Lena Tynong |
Gävle OK |
45:27 |
|
6 |
Anki Gustafsson |
Säterbygdens OK |
46:42 |
|
7 |
Annlouise Almqvist |
IFK Moras OK |
50:01 |
|
8 |
Dorothea Wildhaber |
OLG Kölliken |
51:16 |
|
9 |
Marita Östberg |
Alfta-Ösa OK |
57:24 |
|
10 |
Ann-Britt Levin |
Garda OK |
63:32 |
|
11 |
Anita Klaar |
Säterbygdens OK |
86:36 |
|
12 |
Märta Molin |
Härnösands OK |
90:38 |
|
H50 |
H50: 16 anmälda, 15 startande, Banlängd= 5730 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Lars Holmquist |
Sundsvalls OK |
47:03 |
|
2 |
Harry Hietanen |
Gävle OK |
48:38 |
|
3 |
Marcus Eriksson |
VK Uvarna |
49:56 |
|
4 |
Anders Jönsson |
OK Triangeln |
52:25 |
|
5 |
Per Bjurström |
OK Tisaren |
56:04 |
|
6 |
Kjell Klaar |
Säterbygdens OK |
58:53 |
|
7 |
Jan Lindberg |
Korsnäs IF OK |
59:17 |
|
8 |
Johan Palmgren |
Täby OK |
61:33 |
|
9 |
Arne Sääf |
Gudhems IF |
71:53 |
|
10 |
Bo Börjesson |
Storviks IF |
72:26 |
|
11 |
Karl-Erik Engblom |
Valbo AIF |
73:12 |
|
12 |
Robert Östlund |
Säterbygdens OK |
79:56 |
|
13 |
Christoph Wildhaber |
OLG Kölliken |
105:14 |
|
|
Lars Spånberg |
Gävle OK |
|
Felstämplat |
|
Mats Sundbüe |
Strängnäs-Malmby OL |
|
Ej Start |
|
Christer Svensson |
Ronneby OK |
|
Felstämplat |
D55 |
D55: 16 anmälda, 15 startande, Banlängd= 3690 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Elisabeth Fries |
Umeå OK |
36:14 |
|
2 |
Lena Larsson |
Sala OK |
37:25 |
|
3 |
Mona Åkerman |
Valbo AIF |
39:38 |
|
4 |
Ina Lindeberg |
Skåneslättens OL |
39:40 |
|
5 |
Ewa Edejern |
IFK Bergvik |
40:04 |
|
6 |
Kerstin Caap Hällgren |
Härnösands OK |
41:47 |
|
7 |
Eva Voxlin |
Alfta-Ösa OK |
45:56 |
|
8 |
Mari-Louise Lundgren |
Stora Tuna OK |
46:41 |
|
9 |
Yvonne Toven |
Stora Tuna OK |
50:10 |
|
10 |
Annika Staaf |
Forsa OK |
50:41 |
|
11 |
Birgitta Winblad |
Rehns BK |
57:10 |
|
12 |
Britt Claesson |
IFK Moras OK |
58:14 |
|
13 |
Anki Teike |
Forsa OK |
60:33 |
|
14 |
Eva Warenius |
Avesta OK |
64:25 |
|
15 |
Katarina Jakobsson |
Garda IK |
66:53 |
|
|
Barbro Isaksson |
OK Tisaren |
|
Ej Start |
H55 |
H55: 27 anmälda, 24 startande, Banlängd= 5000 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Lars Lindgren |
OK Ödmården |
41:01 |
|
2 |
Thomas Ericson |
Alfta-Ösa OK |
42:30 |
|
3 |
Tryggve Ottosson |
Västerbergslagens OL |
43:14 |
|
4 |
Lars Harkman |
Malungs OK Skogsmårdarna |
44:00 |
|
5 |
Stefan Carlsson |
Alfta-Ösa OK |
45:24 |
|
6 |
Ulf Burman |
Gustavsbergs OK |
46:43 |
|
7 |
Petter Gullikstad |
Røros IL |
48:06 |
|
8 |
Leif Edejern |
IFK Bergvik |
52:47 |
|
9 |
Arne Klintberg |
Eksjö SOK |
54:02 |
|
10 |
Ulf Henriksson |
Korsnäs IF OK |
57:09 |
|
11 |
Hans-Olof Fröjd |
Oslättforspojkarnas IK |
58:58 |
|
12 |
Sten Ove Norman |
Viksjöfors OK |
59:27 |
|
13 |
Tommy Berger |
Gävle OK |
59:35 |
|
14 |
Svante Lindgren |
Korsnäs IF OK |
60:40 |
|
15 |
Leif Gustafsson |
Säterbygdens OK |
65:09 |
|
16 |
Lennart Winberg |
Hudiksvalls OK |
68:59 |
|
17 |
Jan-Erik Skyttner |
Ljusdals OK |
72:07 |
|
18 |
Sven-Erik Levin |
Tierps SOK |
79:03 |
|
19 |
Kenneth Pettersson |
Järfälla OK |
80:19 |
|
20 |
Göran Hedman |
Valbo AIF |
81:28 |
|
21 |
Christer Segerqvist |
Gävle OK |
82:44 |
|
22 |
Håkan Gustafson |
Eskilstuna OL |
83:09 |
|
23 |
Mats Carlsson |
OK Ödmården |
91:18 |
|
24 |
Werner Köhler |
Tullinge SK |
91:45 |
|
|
Lars Forsstedt |
Söders-Tyresö |
|
Ej Start |
|
Anders Fries |
Umeå OK |
|
Ej Start |
|
Jan Nordin |
Sundsvalls OK |
|
Ej Start |
D60 |
D60: 16 anmälda, 16 startande, Banlängd= 3260 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Inger Onsbring |
Eskilstuna OL |
33:49 |
|
2 |
Eva Tykesson |
Skåneslättens OL |
38:57 |
|
3 |
Lena Jansson |
Järla Orientering |
42:04 |
|
4 |
Anneli Lindkvist |
Gustavsbergs OK |
44:24 |
|
5 |
Christina Sjölander |
OK Hällen |
45:53 |
|
6 |
Lena Söderberg |
OK Skogsfalken |
46:05 |
|
7 |
Helena Hemström |
Gävle OK |
46:20 |
|
8 |
Anna-Karin Johansson |
Vandrarringen |
48:11 |
|
9 |
Kerstin Svensk |
OK Hällen |
48:20 |
|
10 |
Elisabeth Jonsson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
50:26 |
|
11 |
Annika Gillgren |
Gävle OK |
50:47 |
|
12 |
Lena Nyström |
Visborgs OK |
52:30 |
|
13 |
Gullan Andersson |
Strängnäs-Malmby OL |
54:22 |
|
14 |
Lisbeth Hörnell |
Domnarvets GOIF |
57:36 |
|
15 |
Ulla Engelby |
OK Pan-Kristianstad |
58:47 |
|
16 |
Ingeborg Torris |
Malungs OK Skogsmårdarna |
60:05 |
|
H60 |
H60: 28 anmälda, 25 startande, Banlängd= 4830 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Clas Fries |
Umeå OK |
40:58 |
|
2 |
Lars Jakobsson |
Västerås SOK |
44:08 |
|
3 |
Göran Hansson |
Täby OK |
47:17 |
|
4 |
Ken Ragnarsson |
OK Kompassen |
48:00 |
|
5 |
Roland Warenius |
Avesta OK |
49:58 |
|
6 |
Ingemar Gard |
Söders-Tyresö |
49:59 |
|
7 |
Thom Sandvik |
Avesta OK |
50:03 |
|
8 |
Olle Rönnols |
Säterbygdens OK |
50:23 |
|
9 |
Mats Sandewall |
Umeå OK |
51:43 |
|
10 |
Thomas Wester |
Gustavsbergs OK |
52:59 |
|
11 |
Anders Lillstrand |
Södertälje-Nykvarn OF |
53:38 |
|
12 |
Leo Johansson |
Vandrarringen |
56:04 |
|
13 |
Mats Hemström |
Gävle OK |
56:07 |
|
14 |
Sören Voxlin |
Alfta-Ösa OK |
56:26 |
|
15 |
Tommy Östh |
Ljusdals OK |
58:35 |
|
16 |
Hans-Erik Skalberg |
Västerås SOK |
60:22 |
|
17 |
Olle Klarström |
Rehns BK |
60:44 |
|
18 |
Göran Larsson |
Sala OK |
64:29 |
|
19 |
Erik Broman |
Alfta-Ösa OK |
65:44 |
|
20 |
Jan Åsberg |
Häverödals SK |
67:40 |
|
21 |
Anders Forsstedt |
Söders-Tyresö |
76:05 |
|
22 |
Karl-Erik Andersson |
IFK Moras OK |
77:42 |
|
23 |
Bernt Åström |
Västerås SOK |
80:51 |
|
24 |
Arne Olsson |
Hudiksvalls OK |
83:06 |
|
|
Anders Malmberg |
Kvarnsvedens GOIF OK |
|
Ej Start |
|
Ingmar Söderström |
Sundsvalls OK |
|
Ej Start |
|
Kaj Hoof |
Alfta-Ösa OK |
|
Ej Start |
|
Sten-Åke Holmberg |
Sala OK |
|
Felstämplat |
D65 |
D65: 23 anmälda, 22 startande, Banlängd= 3000 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Karin Gustafsson |
Strängnäs-Malmby OL |
33:31 |
|
2 |
Christina Westman |
Hudiksvalls OK |
41:23 |
|
3 |
Inga Johansson |
Nyköpings OK |
42:56 |
|
4 |
Britt-Marie Magnusson |
Laholms IF OK |
43:24 |
|
5 |
Maud Sundén Mossberg |
OK Järnbärarna |
44:15 |
|
6 |
Maria Ehn |
Tullinge SK |
44:48 |
|
7 |
Anne Lundmark |
Järfälla OK |
45:28 |
|
8 |
Lisbeth Carlsson |
Vaggeryds SOK |
47:16 |
|
9 |
Solveig Svahn |
Ockelbo OK |
52:42 |
|
10 |
Maud Nilsson |
HJS-Vansbro OK |
55:20 |
|
11 |
Karin Delin |
Alfta-Ösa OK |
55:21 |
|
12 |
Monica Holm |
IFK Moras OK |
57:29 |
|
13 |
Marie-Louise Karlsson |
Nybro OK |
57:42 |
|
14 |
Ing-Marie Bergman |
Visborgs OK |
59:54 |
|
15 |
Pirkko Stenerhag |
Västerbergslagens OL |
60:51 |
|
16 |
Christina Flordal |
Ljusdals OK |
61:01 |
|
17 |
Britt Forsell Pirozzi |
Lunds OK |
71:34 |
|
18 |
Marianne Sellgren |
Sigtuna OK |
76:41 |
|
19 |
Birgitta Norlin |
Rimbo SOK |
85:13 |
|
20 |
Elke Wilke-Günther |
Tierps SOK |
92:21 |
|
|
Anna Blomgren |
Tullinge SK |
|
Ej Start |
|
Eva Halvarson |
OK Kåre |
|
Felstämplat |
|
Gullevi Svensson |
Ronneby OK |
|
Felstämplat |
H65 |
H65: 43 anmälda, 41 startande, Banlängd= 4360 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Kenneth Johansson |
Eskilstuna OL |
44:51 |
|
2 |
Bo Sundqvist |
Ockelbo OK |
45:39 |
|
3 |
Bengt Stenerhag |
Västerbergslagens OL |
46:04 |
|
4 |
Bengt A Persson |
Ockelbo OK |
48:14 |
|
5 |
Claes Nideborn |
Stora Tuna OK |
48:27 |
|
6 |
Leif Sandgren |
Frosta OK |
48:40 |
|
7 |
Stig Landstorp |
OK Tor |
49:38 |
|
8 |
Ola Karlsson |
Storviks IF |
50:20 |
|
9 |
Matts Engvall |
Bodens BK |
51:42 |
|
10 |
Gunnar Ericsson |
Gävle OK |
53:43 |
|
11 |
Kjell Eriksson |
OK Djerf |
54:19 |
|
12 |
Lasse Holm |
Storviks IF |
54:59 |
|
13 |
Bror Fureskog |
Alfta-Ösa OK |
55:24 |
|
14 |
Ingemar Gillgren |
Gävle OK |
55:33 |
|
15 |
Christer Sandh |
OK Roxen |
56:23 |
|
16 |
Inge Persson |
Ockelbo OK |
58:48 |
|
17 |
Per-Erik Wåhlberg |
OK Linné |
60:52 |
|
18 |
Per Ivermark |
Säffle OK |
61:28 |
|
19 |
Göran Hällström |
OK Nipan |
63:54 |
|
20 |
Eje Andersson |
Bodens BK |
63:59 |
|
21 |
Sven-Erik Kempe |
Oslättforspojkarnas IK |
64:37 |
|
22 |
Tommy Olsson |
OK Dacke |
65:17 |
|
23 |
Jon Flordal |
Ljusdals OK |
67:11 |
|
24 |
Jan Olofsson |
VK Uvarna |
67:12 |
|
25 |
Ulf Kjellin |
OK Hedströmmen |
67:32 |
|
26 |
Gunnar Ehn |
Tullinge SK |
68:11 |
|
27 |
Dick Davidsson |
Viksjöfors OK |
68:14 |
|
28 |
Nils Boremyr |
Kvarnsvedens GOIF OK |
70:14 |
|
29 |
Lars Persson |
OK Kompassen |
73:30 |
|
30 |
Jan-Erik Sundholm |
OK Nolaskogsarna |
74:23 |
|
31 |
Åke Höglund |
Timrå SOK |
74:57 |
|
32 |
Bernt Löfkvist |
Bjursås OK |
79:36 |
|
33 |
Stig Oveland |
Valbo AIF |
81:10 |
|
34 |
Yngve Persson |
Tierps SOK |
83:26 |
|
35 |
Per Nybons |
Västerås SOK |
94:10 |
|
36 |
Jan-Olof Wåhlberg |
IBM-Klubben |
96:03 |
|
37 |
Lars-Erik Tjäder |
IFK Moras OK |
111:53 |
|
38 |
Mats Törngren |
OK Linné |
118:15 |
|
|
Lars-Ivar Svensson |
Rehns BK |
|
Ej Start |
|
Åke Gustavsson |
OK Älgen |
|
Ej Start |
|
Hans-Åke Öström |
OK Nipan |
|
Felstämplat |
|
Anders Claesson |
IFK Moras OK |
|
Felstämplat |
|
Stanley Holmer |
IFK Moras OK |
|
Felstämplat |
D70 |
D70: 21 anmälda, 20 startande, Banlängd= 2450 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Birgitta Olsson |
Ronneby OK |
31:23 |
|
2 |
Gunnel Svensson |
IK Ymer |
35:54 |
|
3 |
Torid Kvaal |
Freidig |
36:23 |
|
4 |
Anita Johansson |
OK Tor |
36:37 |
|
5 |
Anne-Marie Byström |
Sidensjö IK |
38:52 |
|
6 |
Dagny Gustavsson |
Sigtuna OK |
40:37 |
|
7 |
Heléne Cardell |
Timrå SOK |
41:14 |
|
8 |
Monica Krigh |
OK Nipan |
43:02 |
|
9 |
Siv Stam |
Säterbygdens OK |
43:22 |
|
10 |
Lena Leandersson |
Älvdalens IF OK |
45:27 |
|
11 |
Elisabeth Kimell |
Gotlands Bro OK |
45:28 |
|
12 |
Ann-Charlotte Jensen |
Hässleholms OK |
46:51 |
|
13 |
Lena Timner |
Umeå OK |
49:54 |
|
14 |
Sonia Johansson |
Kvarnsvedens GOIF OK |
53:42 |
|
15 |
Ing-Marie Mozelius |
Stora Tuna OK |
56:39 |
|
16 |
Margareta Skoog |
Valbo AIF |
58:03 |
|
17 |
Birgit Karlsson |
Mariestads FK |
60:19 |
|
18 |
U C Lybert Eriksson |
Väsby OK |
61:06 |
|
19 |
Kaarina Voudinmäki |
Mullsjö SOK |
64:20 |
|
20 |
Chatarina Andersson |
OK Motala |
71:48 |
|
|
Laila Näslund |
Timrå SOK |
|
Ej Start |
H70 |
H70: 47 anmälda, 44 startande, Banlängd= 3760 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Håkan Rystedt |
Stora Tuna OK |
43:27 |
|
2 |
Bengt Eriksson |
Väsby OK |
45:18 |
|
3 |
Björn Linnersjö |
OK Orion |
45:31 |
|
4 |
Karl Johansson |
IFK Hedemora OK |
46:23 |
|
5 |
Bengt Jönsson |
Åkers IF |
46:45 |
|
6 |
Gunnar Löfkvist |
Bjursås OK |
46:48 |
|
7 |
Jerry Holm |
Eskilstuna OL |
46:59 |
|
8 |
Lennart Lundh |
OK Tisaren |
48:13 |
|
9 |
Olle Johansson |
IFK Hedemora OK |
49:32 |
|
10 |
Håkan Mossberg |
OK Järnbärarna |
49:52 |
|
11 |
Ragnar Eriksson |
OK Hedströmmen |
52:52 |
|
12 |
Rolf Gabrielsson |
IFK Moras OK |
54:29 |
|
13 |
Henrik Bergman |
OK Linné |
54:51 |
|
14 |
Jan Johansson |
IFK Hedemora OK |
55:51 |
|
15 |
Christer Silfvernagel |
Härnösands OK |
56:16 |
|
16 |
Janne Jansson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
57:01 |
|
17 |
Roland Offrell |
Frosta OK |
57:26 |
|
18 |
Anders Johansson |
Nyköpings OK |
57:55 |
|
19 |
Bengt-Åke Svensson |
IK Ymer |
58:00 |
|
20 |
Lars Johansson I |
OK Tor |
58:36 |
|
21 |
Lars-B Larsson |
OK Tyr |
58:53 |
|
22 |
Sven Leandersson |
Älvdalens IF OK |
59:42 |
|
23 |
Enar Persson |
Ockelbo OK |
59:53 |
|
24 |
Anders Taraldrud |
Indre Østfold OK |
60:19 |
|
25 |
Göran Nilsson |
Valbo AIF |
61:45 |
|
26 |
Hans Persson |
OK Älgen |
63:08 |
|
27 |
Gustav Krigh |
OK Nipan |
64:31 |
|
28 |
Anders Buhré |
Nybro OK |
65:45 |
|
29 |
Svenerik Johansson |
Visby IF Gute SOK |
65:49 |
|
30 |
Kurt Andersson |
Storviks IF |
68:21 |
|
31 |
Rolf Bjärud |
Västerbergslagens OL |
70:58 |
|
32 |
Toivo Voudinmäki |
Mullsjö SOK |
71:11 |
|
33 |
Hans Nyberg |
Gävle OK |
73:10 |
|
34 |
Rolf Jakobsson |
Alfta-Ösa OK |
75:15 |
|
35 |
Rune Persson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
76:03 |
|
36 |
Sven Nilsson |
Malungs OK Skogsmårdarna |
76:27 |
|
37 |
Kurt Sandström |
Skutskärs OK |
77:25 |
|
38 |
Kenneth Lindborg |
OK Pan-Kristianstad |
81:56 |
|
39 |
Tryggve Ottosson |
Korsnäs IF OK |
94:31 |
|
|
Håkan Hallberg |
IFK Moras OK |
|
Felstämplat |
|
Hans Kruskopf |
Korsnäs IF OK |
|
Ej Start |
|
Thomas Kleist |
Boxholm-Mjölby OL |
|
Ej Start |
|
Sven-Erik Forsell |
Skåneslättens OL |
|
Ej Start |
|
Sven-Olov Norlin |
Rimbo SOK |
|
Felstämplat |
|
Heikki Rissanen |
Mariestads FK |
|
Felstämplat |
|
Stig Israelsson |
OK Tylöskog |
|
Felstämplat |
|
Bertil Holmgren |
Gävle OK |
|
Felstämplat |
D75 |
D75: 9 anmälda, 8 startande, Banlängd= 2450 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Eivor Steen-Olsson |
Kungälvs OK |
37:08 |
|
2 |
Doris Wiberg |
Gävle OK |
39:54 |
|
3 |
Siv Hasselgrund |
Bjursås OK |
40:39 |
|
4 |
Gun Hansson |
Ystads OK |
52:35 |
|
5 |
Anita Asp |
Ockelbo OK |
54:29 |
|
6 |
Birgitta Berg |
Garda IK |
58:48 |
|
7 |
Margareta Holmberg |
IF Hagen |
59:30 |
|
8 |
Margareta Wallén |
Täby OK |
60:01 |
|
|
Inger Daniels-Östh |
Korsnäs IF OK |
|
Ej Start |
H75 |
H75: 24 anmälda, 21 startande, Banlängd= 3420 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Rune Carlsson |
Sundbybergs IK |
37:56 |
|
2 |
Kuno Österlund |
Västerås SOK |
40:16 |
|
3 |
Roland Karlsson |
Ronneby OK |
41:46 |
|
4 |
Ove Johansson |
OK Järnbärarna |
43:55 |
|
5 |
Ingemar Johansson |
IFK Hedemora OK |
47:22 |
|
6 |
Gunnar Østerbø |
Freidig |
49:12 |
|
7 |
Torsten Löfgren |
Karlsbyhedens IK |
49:40 |
|
8 |
Ingemar Holmberg |
IF Hagen |
49:52 |
|
9 |
St John Vallin |
OK Hedströmmen |
54:57 |
|
10 |
John Berglund |
Alfta-Ösa OK |
58:25 |
|
11 |
Sigurd Wallén |
Täby OK |
59:30 |
|
12 |
Rolf Krohn |
Hudiksvalls OK |
66:43 |
|
13 |
Evert Bergström |
Hudiksvalls OK |
70:40 |
|
14 |
Bror Nylund |
Oslättforspojkarnas IK |
71:05 |
|
15 |
Tord Lind |
Valbo AIF |
94:17 |
|
|
Stig Östh |
Korsnäs IF OK |
|
Ej Start |
|
Kaj Wirén |
Visborgs OK |
|
Ej Start |
|
Sten Eriksson |
OK Branten |
|
Ej Start |
|
Magnus Mejyr |
Gävle OK |
|
Felstämplat |
|
Kuno Ekdahl |
OK P4 |
|
Felstämplat |
|
Folke Hörstrand |
OK Klyftamo |
|
Felstämplat |
|
Leif Andersson |
OK Motala |
|
Felstämplat |
|
Erik Lindberg |
Karlsbyhedens IK |
|
Felstämplat |
|
Åke Sundberg |
Fagersta OK |
|
Felstämplat |
D80 |
D80: 5 anmälda, 4 startande, Banlängd= 2010 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Maja-Lisa Bergström |
Selånger SOK |
36:50 |
|
2 |
Inga-Lena Bergfält |
Hudiksvalls OK |
37:39 |
|
3 |
Bernice Antonsson |
FK Friskus-Varberg |
38:58 |
|
4 |
Gun Krohn |
Hudiksvalls OK |
61:09 |
|
|
Ebba-Lisa Flygar |
Tullinge SK |
|
Ej Start |
H80 |
H80: 15 anmälda, 15 startande, Banlängd= 2480 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Göran Larsson |
Södertälje-Nykvarn OF |
36:13 |
|
2 |
Rolf Andersson |
Rimbo SOK |
36:48 |
|
3 |
Lars Lind |
Kramfors-Alliansen |
38:54 |
|
4 |
Peo Bengtsson |
OK Pan-Kristianstad |
40:02 |
|
5 |
Nils Jansson |
Skattkärrs IF |
42:04 |
|
6 |
Alf Lundkvist |
OK Tor |
44:48 |
|
7 |
Arvo Hyvönen |
Skattkärrs IF |
47:41 |
|
8 |
Nils-Erik Åberg |
Tjällmo-Godegårds OK |
49:07 |
|
9 |
Bengt Larsson |
Kovlands IF |
51:16 |
|
10 |
Elof Back |
Fagersta OK |
56:40 |
|
11 |
Stig Lundin |
Eskilstuna OL |
58:44 |
|
12 |
John Larsson |
Västvärmlands OK |
65:19 |
|
13 |
Gunnar Nyman |
OK Djerf |
71:24 |
|
|
Göran Barremyr |
OK Fryksdalen |
|
Felstämplat |
|
Gunnar Timner |
Umeå OK |
|
Felstämplat |
H85 |
H85: 8 anmälda, 8 startande, Banlängd= 2010 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Inge Håkansson |
OK Linné |
37:36 |
|
2 |
Bertil Norman |
IFK Hedemora OK |
41:25 |
|
3 |
Olle Nordzell |
Högåkers OK |
41:54 |
|
4 |
Curth Svensson |
Skåneslättens OL |
44:58 |
|
5 |
Nils Gunnar Karlsson |
Köping-Kolsva OK |
49:04 |
|
6 |
Bengt Davidson |
OK Djerf |
62:32 |
|
7 |
Lennart Lind |
IFK Moras OK |
86:52 |
|
|
Yngve Larsson |
Kovlands IF |
|
Felstämplat |
ÖM5 |
ÖM5: 5 anmälda, 5 startande, Banlängd= 4180 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Amanda Lundh |
Surahammars SOK |
78:33 |
|
2 |
Ingela Klintberg |
Eksjö SOK |
101:56 |
|
3 |
Ingela Bengtsson |
Sala OK |
120:29 |
|
|
Helle Ragnarsson |
OK Kompassen |
|
Felstämplat |
|
Nils Wildhaber |
OLG Kölliken |
|
Felstämplat |
ÖM7 |
ÖM7: 8 anmälda, 8 startande, Banlängd= 3430 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Reinert Hallor |
OK Tisaren |
57:15 |
|
1 |
Cecilia Bjurström |
OK Tisaren |
57:15 |
|
3 |
Monica Hallor |
OK Tisaren |
57:24 |
|
4 |
Östen Eriksson |
Avesta OK |
69:34 |
|
5 |
Bengt Holm |
IFK Moras OK |
69:39 |
|
6 |
Erik Bengtsson |
Sala OK |
76:00 |
|
7 |
Berit Edengren |
Nyköpings OK |
105:32 |
|
|
Bo Andersson |
Strängnäs-Malmby OL |
|
Felstämplat |
ÖM9 |
ÖM9: 5 anmälda, 5 startande, Banlängd= 5900 meter |
Plac |
Namn |
Klubb |
Tid |
Status |
1 |
Egeidijus Kokenys |
OK Medeina |
53:12 |
|
2 |
Anders Sjögren |
Sundsvalls OK |
69:32 |
|
2 |
Kristin E Karlsson |
SOK Aneby |
69:32 |
|
4 |
Ola Toven |
Stora Tuna IK SK |
73:48 |
|
5 |
Björn Karlsson |
Rehns BK |
75:37 |
|