D10 | 2600 meter | 23 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Ronja Jungåker | Korsnäs IF OK | 21:40 | 0:00 | B | 3 |
2 | Katrin Sjödén | Älvdalens IF OK | 22:41 | 1:01 | B | 3 |
3 | Lisa Dammvik | Stora Tuna OK | 23:47 | 2:07 | B | 3 |
4 | Alva Ringi | OK Kåre | 25:47 | 4:07 | B | 3 |
5 | Moa Göransson | Karlsbyhedens IK | 25:56 | 4:16 | B | 3 |
6 | Evelina Östberg | Karlsbyhedens IK | 27:05 | 5:25 | B | 3 |
7 | Vilma Von Krusenstierna | OK Kåre | 28:03 | 6:23 | B | 3 |
8 | Jenny Perérs | Korsnäs IF OK | 29:09 | 7:29 | B | 3 |
9 | Elsa Holmberg | Karlsbyhedens IK | 33:21 | 11:41 | J | 3 |
10 | Linn Bergquist | Svärdsjö IF | 37:02 | 15:22 | J | 3 |
11 | Karolina Djerf | Västerbergslagens OL | 41:11 | 19:31 | J | 3 |
12 | Linnea Dahlin | Svärdsjö IF | 41:44 | 20:04 | J | 3 |
13 | Katja Dalén | Sala OK | 42:49 | 21:09 | J | 21 |
14 | Ella Olsson | Grycksbo IF OK | 44:51 | 23:11 | J | 3 |
15 | Hanna Edlund | Svärdsjö IF | 45:29 | 23:49 | J | 3 |
16 | Johanna Råstock | Svärdsjö IF | 49:07 | 27:27 | J | 3 |
17 | Nina Björklund | Karlsbyhedens IK | 57:29 | 35:49 | J | 3 |
18 | Shanti Söderström | Sala OK | 63:33 | 41:53 | J | 21 |
19 | Kristin Andersson | Bjursås OK | 66:32 | 44:52 | J | 3 |
Hilma Wiik | Svärdsjö IF | Ej start | 3 | |||
Greta Wetterberg | Sala OK | Ej start | 21 | |||
Linnéa Rosén | Sala OK | Ej start | 21 | |||
Tindra Jernström | Avesta OK | Ej start | 3 |
D12 | 2950 meter | 22 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Erica Edman | Korsnäs IF OK | 25:36 | 0:00 | G | 3 |
2 | Mirjam Dalén | Sala OK | 29:03 | 3:27 | S | 21 |
3 | Jonna Jungåker | Korsnäs IF OK | 30:07 | 4:31 | S | 3 |
4 | Tova Olsson | Grycksbo IF OK | 30:11 | 4:35 | S | 3 |
5 | Emmy Fredriksson | Korsnäs IF OK | 32:19 | 6:43 | S | 3 |
5 | Elin Fältman | Leksands OK | 32:19 | 6:43 | S | 3 |
7 | Madeleine Liljedahl | Västerbergslagens OL | 33:25 | 7:49 | S | 3 |
8 | Ellen Saras | Grycksbo IF OK | 33:42 | 8:06 | S | 3 |
9 | Jessica Hallqvist | Malungs OK Skogsmårdarna | 34:19 | 8:43 | B | 3 |
10 | Ronja Björklund | Bjursås OK | 34:32 | 8:56 | B | 3 |
11 | Kajsa Mattsson | OK Kåre | 35:35 | 9:59 | B | 3 |
12 | Jonna Ramsell | Leksands OK | 36:01 | 10:25 | B | 3 |
13 | Erika Duhlbo | IFK Moras OK | 36:21 | 10:45 | B | 3 |
14 | Engla Fläck | Grycksbo IF OK | 36:30 | 10:54 | B | 3 |
15 | Frida Peterson | Älvdalens IF OK | 38:10 | 12:34 | B | 3 |
16 | Matilda Melén | OK Kåre | 40:12 | 14:36 | J | 3 |
17 | Cecilia Djerf | Västerbergslagens OL | 43:55 | 18:19 | J | 3 |
18 | Sanna Sjödén | Älvdalens IF OK | 45:14 | 19:38 | J | 3 |
19 | Maria Bergström | Grycksbo IF OK | 48:39 | 23:03 | J | 3 |
20 | Klara Norman | Leksands OK | 50:02 | 24:26 | J | 3 |
21 | Noa-Ristin C Lagerqvist | Grycksbo IF OK | 56:43 | 31:07 | J | 3 |
22 | Amanda Halvarsson | Leksands OK | 56:50 | 31:14 | J | 3 |
D14 | 3225 meter | 15 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Matilda Dammvik | Stora Tuna OK | 32:06 | 0:00 | E | 3 |
2 | Elina Von Krusenstierna | OK Kåre | 32:33 | 0:27 | E | 3 |
3 | Hanna Fors | Kvarnsvedens GOIF OK | 34:40 | 2:34 | E | 3 |
4 | Sarah Hale | OK Kåre | 35:55 | 3:49 | E | 3 |
5 | Maja Eriksson | Domnarvets GOIF | 38:08 | 6:02 | G | 3 |
6 | Elin Peterson | Älvdalens IF OK | 39:46 | 7:40 | G | 3 |
7 | Kajsa Engström | OK Kåre | 39:51 | 7:45 | G | 3 |
8 | Hanna Sahlin | OK Kåre | 40:23 | 8:17 | S | 3 |
9 | Anna Lång | Stora Tuna OK | 42:08 | 10:02 | S | 3 |
10 | Julia Adolfsson | OK Kåre | 45:39 | 13:33 | S | 3 |
11 | Kari Koskinen | Grycksbo IF OK | 47:50 | 15:44 | S | 3 |
12 | Anna Björklund | Bjursås OK | 50:35 | 18:29 | B | 3 |
13 | Hanna Gustafsson | OK Kåre | 56:00 | 23:54 | B | 3 |
14 | Isabelle G Lagerqvist | Grycksbo IF OK | 120:47 | 88:41 | J | 3 |
Linnea Malmberg | Stora Tuna OK | Ej start | 3 |
D16 | 3800 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Hanna Klaar | Säterbygdens OK | 48:42 | 0:00 | M | 3 |
2 | Agnes Elfving | IFK Moras OK | 50:44 | 2:02 | M | 3 |
3 | Lotten Sjödén | Älvdalens IF OK | 54:25 | 5:43 | E | 3 |
4 | Anna Eriksson | OK Kåre | 57:53 | 9:11 | E | 3 |
D20 | 4175 meter | 1 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
Sandra Östlund | Säterbygdens OK | Ej godk. | 3 |
D21 | 5525 meter | 15 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Pia Birkebæk | Stora Tuna OK | 52:31 | 0:00 | S | 3 |
2 | Britta Backlund | Stora Tuna OK | 52:36 | 0:05 | S | 3 |
3 | Ingela Eriksson | Gävle OK | 57:55 | 5:24 | S | 5 |
4 | Rebecka Adolfsson | OK Kåre | 58:20 | 5:49 | S | 3 |
5 | Jeanette Andersson | OK Kåre | 64:18 | 11:47 | S | 3 |
6 | Jenny Johansson | Valbo Allmänna IF | 64:27 | 11:56 | S | 5 |
7 | Marie-Louise Kaipe | Leksands OK | 64:29 | 11:58 | S | 3 |
8 | Karin Möllerberg | Valbo Allmänna IF | 70:04 | 17:33 | S | 5 |
9 | Kristin Karlsson | SOK Aneby | 70:10 | 17:39 | S | 14 |
10 | Eva Elfving | Domnarvets GOIF | 75:51 | 23:20 | B | 3 |
Anna Duvander | OK Kåre | Ej godk. | 3 | |||
Katarina Goude | IFK Hedemora OK | Ej start | 3 | |||
Karin Ståhl | OK Kåre | Ej start | 3 | |||
Karin Elfving | Domnarvets GOIF | Ej start | 3 | |||
Kristina Aronsson | OK Kåre | Ej start | 3 |
D35 | 4175 meter | 5 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Anna-Lena Gustafsson | Gagnefs OK | 42:02 | 0:00 | S | 3 |
2 | Ulrika Saras | Grycksbo IF OK | 48:22 | 6:20 | S | 3 |
3 | Jenny Öhgren | Karlsbyhedens IK | 68:55 | 26:53 | 3 | |
4 | Annika Göransson | Karlsbyhedens IK | 80:59 | 38:57 | 3 | |
Sussie Lindh | Avesta OK | Ej start | 3 |
D40 | 4175 meter | 20 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Maria Bergfält | Domnarvets GOIF | 35:17 | 0:00 | S | 3 |
2 | Anna Von Krusenstierna | OK Kåre | 46:16 | 10:59 | S | 3 |
3 | Annika Hale | OK Kåre | 48:40 | 13:23 | S | 3 |
4 | Gunilla Bergström | Grycksbo IF OK | 50:58 | 15:41 | S | 3 |
5 | Katarina Hoffsten-Sundq | OK Kåre | 52:47 | 17:30 | B | 3 |
6 | Maria Emanuelsson | Domnarvets GOIF | 52:58 | 17:41 | B | 3 |
7 | Åsa Gahne Spik | Leksands OK | 53:21 | 18:04 | B | 3 |
8 | Susanna Erikers Brandshage | IK Jarl Rättvik | 53:48 | 18:31 | B | 3 |
9 | Erika Fältman | Leksands OK | 53:59 | 18:42 | B | 3 |
10 | Izabell Birklin | OK Kåre | 55:07 | 19:50 | 3 | |
11 | Barbro Olsson | OK Kåre | 59:53 | 24:36 | 3 | |
12 | Anita Klaar | Säterbygdens OK | 59:56 | 24:39 | 3 | |
13 | Sofie Nylander | OK Kåre | 61:04 | 25:47 | 3 | |
14 | Anneli Liljedahl | Västerbergslagens OL | 61:14 | 25:57 | 3 | |
15 | Anki Gustafsson | Säterbygdens OK | 63:48 | 28:31 | 3 | |
16 | Mia Gustafsson | OK Kåre | 65:20 | 30:03 | 3 | |
17 | Lotta Jungåker | Korsnäs IF OK | 69:37 | 34:20 | 3 | |
Therese Fors | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej godk. | 3 | |||
Lena Rosin | Västerbergslagens OL | Ej start | 3 | |||
Eva Lång | Stora Tuna OK | Ej start | 3 |
D50 | 3250 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Kane Andersson | IFK Moras OK | 36:11 | 0:00 | S | 3 |
2 | Gunilla Lärfars | Leksands OK | 40:20 | 4:09 | S | 3 |
3 | Ritva Kärkkäinen | Avesta OK | 58:08 | 21:57 | 3 | |
Kerstin Eriksson | OK Kåre | Ej godk. | 3 |
D60 | 3250 meter | 13 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Britt Linnéa Eriksson | Sala OK | 37:26 | 0:00 | S | 21 |
2 | Eva Halvarson | OK Kåre | 45:29 | 8:03 | S | 3 |
3 | Monika Holm | IFK Moras OK | 49:58 | 12:32 | S | 3 |
4 | Gunborg Westin | Leksands OK | 50:57 | 13:31 | S | 3 |
5 | Åsa Törnström | Storviks IF | 53:11 | 15:45 | S | 5 |
6 | Inger Löfgren | Stora Tuna OK | 54:41 | 17:15 | B | 3 |
7 | Pirkko Stenerhag | Västerbergslagens OL | 59:47 | 22:21 | 3 | |
8 | Ingrid Andersson | IFK Moras OK | 65:36 | 28:10 | 3 | |
9 | Eva Grenmyr | OK Kåre | 67:12 | 29:46 | 3 | |
10 | Berit Ståhl | Avesta OK | 69:42 | 32:16 | 3 | |
11 | Sonia Johansson | Kvarnsvedens GOIF OK | 77:57 | 40:31 | 3 | |
12 | Siv Andersson | Kungsgårdens SK | 84:16 | 46:50 | 5 | |
Elisabeth Lindholm | Domnarvets GOIF | Ej start | 3 |
D70 | 2625 meter | 8 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Barbro Blom | Frölunda OL | 42:57 | 0:00 | S | 6 |
2 | Kerstin Ahnlén | OK Hammaren | 47:43 | 4:46 | S | 5 |
3 | Barbro Vallin | Kungälvs OK | 49:27 | 6:30 | S | 6 |
4 | Laila Nygren | Säterbygdens OK | 53:09 | 10:12 | S | 3 |
5 | Gunborg Wåhlberg | OK Kåre | 64:57 | 22:00 | B | 3 |
Gudrun Lissmyr | OK Fjällstigen | Ej godk. | 3 | |||
Inger Daniels-Östh | Korsnäs IF OK | Ej godk. | 3 | |||
Karin Robertsson | OK Kåre | Ej godk. | 3 |
H10 | 2600 meter | 15 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Isak Bergkvist | Bjursås OK | 23:09 | 0:00 | B | 3 |
2 | Johannes Öhgren | Karlsbyhedens IK | 25:37 | 2:28 | B | 3 |
3 | John Norrbom | Sala OK | 25:55 | 2:46 | B | 21 |
4 | Lucas Granberg | OK Kåre | 26:40 | 3:31 | B | 3 |
5 | Jakob Bergman | OK Kåre | 30:05 | 6:56 | B | 3 |
6 | Viktor Berg | IK Jarl Rättvik | 32:02 | 8:53 | B | 3 |
7 | John Granath | Svärdsjö IF | 32:36 | 9:27 | B | 3 |
8 | Erik Höijer | Karlsbyhedens IK | 33:52 | 10:43 | B | 3 |
9 | Niklas Bäckman | Gagnefs OK | 36:14 | 13:05 | J | 3 |
10 | Viktor Wallin | Korsnäs IF OK | 36:37 | 13:28 | J | 3 |
11 | Mika Koskinen | Grycksbo IF OK | 37:53 | 14:44 | J | 3 |
12 | Alexander Råstock | Svärdsjö IF | 43:42 | 20:33 | J | 3 |
13 | David Tegmark | OK Kåre | 58:05 | 34:56 | J | 3 |
Simon Sjöberg | Västerbergslagens OL | Ej start | 3 | |||
Oskar Mårtensson | Karlsbyhedens IK | Ej start | 3 |
H12 | 2950 meter | 18 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Nils Alexandersson | Stora Tuna OK | 25:21 | 0:00 | G | 3 |
2 | Gustav Öhgren | Karlsbyhedens IK | 28:24 | 3:03 | G | 3 |
3 | Anton Källström | Sala OK | 29:12 | 3:51 | S | 21 |
4 | Jonathan Persson | Karlsbyhedens IK | 30:03 | 4:42 | S | 3 |
5 | Isak Åberg | Korsnäs IF OK | 30:54 | 5:33 | S | 3 |
6 | Andreas Brandow | Grycksbo IF OK | 31:49 | 6:28 | S | 3 |
7 | Viktor Isaks | Bjursås OK | 32:41 | 7:20 | S | 3 |
8 | Jonas Gustafsson | OK Kåre | 33:23 | 8:02 | S | 3 |
9 | Pontus Holst | Karlsbyhedens IK | 36:21 | 11:00 | B | 3 |
10 | Martin Bergman | OK Kåre | 38:06 | 12:45 | B | 3 |
11 | Isak Söderström | Sala OK | 39:18 | 13:57 | J | 21 |
12 | Martin Mörsell | OK Kåre | 42:25 | 17:04 | J | 3 |
13 | Isak Tegmark | OK Kåre | 48:15 | 22:54 | J | 3 |
14 | Sebastian Holmberg | Karlsbyhedens IK | 49:03 | 23:42 | J | 3 |
15 | Simon Gustafsson | OK Kåre | 68:22 | 43:01 | J | 3 |
Per Höijer | Karlsbyhedens IK | Ej start | 3 | |||
Calle Andersson | Grycksbo IF OK | Ej start | 3 | |||
Oscar Sjöberg | Västerbergslagens OL | Ej start | 3 |
H14 | 3900 meter | 12 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Wilhelm Finn Eriksson | Domnarvets GOIF | 35:26 | 0:00 | E | 3 |
2 | Emil Åberg | Korsnäs IF OK | 37:55 | 2:29 | E | 3 |
3 | Albin Bergkvist | Bjursås OK | 38:21 | 2:55 | E | 3 |
4 | Anton Gustafsson | Stora Tuna OK | 48:10 | 12:44 | S | 3 |
5 | Emil Fläck | Grycksbo IF OK | 58:21 | 22:55 | B | 3 |
6 | Emil Olsson | Domnarvets GOIF | 67:08 | 31:42 | J | 3 |
7 | Viktor Djerf | Västerbergslagens OL | 91:52 | 56:26 | J | 3 |
Oscar Perérs | Korsnäs IF OK | Ej start | 3 | |||
Daniel Duhlbo | IFK Moras OK | Ej start | 3 | |||
Linus Holst | Karlsbyhedens IK | Ej start | 3 | |||
Martin Norrbom | Sala OK | Ej start | 21 | |||
Cevin Starö | Sala OK | Ej start | 21 |
H16 | 5525 meter | 6 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Johan Winther | Västerbergslagens OL | 69:02 | 0:00 | M | 3 |
2 | Joakim Ramsell | Leksands OK | 70:14 | 1:12 | M | 3 |
3 | Johan Söderlund | Leksands OK | 74:07 | 5:05 | M | 3 |
4 | Magnus Liljedahl | Västerbergslagens OL | 94:23 | 25:21 | S | 3 |
Rikard Mattsson | Leksands OK | Ej godk. | 3 | |||
Elias Öhgren | OK Kåre | Ej start | 3 |
H18 | 6025 meter | 1 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
Filip Brynfors | Västerbergslagens OL | Ej start | 3 |
H21 | 8825 meter | 13 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Kalle Dalin | Leksands OK | 64:03 | 0:00 | S | 3 |
2 | Daniel Kaipe | Leksands OK | 65:47 | 1:44 | S | 3 |
3 | Mikael Kristensson | Leksands OK | 69:38 | 5:35 | S | 3 |
4 | Mattias Mårts | Stora Tuna OK | 70:19 | 6:16 | S | 3 |
5 | Karl Tiselius | Göteborg/Majorna OK | 75:16 | 11:13 | S | 6 |
6 | Marcus Hylén | OK Kåre | 76:15 | 12:12 | S | 3 |
7 | Erik Sundberg | Stora Tuna OK | 77:24 | 13:21 | S | 3 |
8 | Lars Magnusson | OK Linné | 77:30 | 13:27 | S | 17 |
9 | Andreas Holmqvist | Hestra IF | 79:00 | 14:57 | S | 20 |
10 | Håkan Eriksson | Malungs OK Skogsmårdarna | 79:26 | 15:23 | S | 3 |
11 | Fredrik Granath | Svärdsjö IF | 81:32 | 17:29 | S | 3 |
Elis Sjögren-Levin | Tierps SOK | Ej start | 17 | |||
Peter Löfås | Stora Tuna OK | Ej start | 3 |
H35 | 6600 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Thomas E Eriksson | Kexholms SK | 61:16 | 0:00 | S | 14 |
2 | Magnus Eliasson | Domnarvets GOIF | 62:16 | 1:00 | S | 3 |
3 | Stefan Liljedahl | Västerbergslagens OL | 78:55 | 17:39 | S | 3 |
4 | Ulf Fredriksson | Korsnäs IF OK | 79:31 | 18:15 | S | 3 |
H40 | 6600 meter | 31 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Thomas Höjsgaard | Leksands OK | 49:16 | 0:00 | S | 3 |
2 | Niklas Löwegren | Stora Tuna OK | 52:44 | 3:28 | S | 3 |
3 | Per Lovang | Västerbergslagens OL | 54:11 | 4:55 | S | 3 |
4 | Tomas Norman | Leksands OK | 58:29 | 9:13 | S | 3 |
5 | Kennet Andersson | Grycksbo IF OK | 61:11 | 11:55 | S | 3 |
6 | Jonas Pettersson | OK Tisaren | 62:02 | 12:46 | S | 12 |
7 | Mikael Perérs | Korsnäs IF OK | 64:42 | 15:26 | S | 3 |
8 | Jonny Birgersson | Grycksbo IF OK | 66:07 | 16:51 | S | 3 |
9 | Hans Lemoine | Gävle OK | 68:17 | 19:01 | S | 5 |
10 | Torbjörn Söderlund | Leksands OK | 68:37 | 19:21 | S | 3 |
11 | Ola Jernström | Dalaportens OL | 68:56 | 19:40 | S | 3 |
12 | Per Nygren | Säterbygdens OK | 68:57 | 19:41 | S | 3 |
13 | Kjell Klaar | Säterbygdens OK | 69:13 | 19:57 | S | 3 |
14 | Peter Ejdemo | OK Kåre | 69:51 | 20:35 | S | 3 |
15 | Kalle Östgren | OK Kåre | 71:34 | 22:18 | B | 3 |
16 | Lars Gustafsson | OK Kåre | 79:19 | 30:03 | 3 | |
17 | Magnus Fredriksson | Korsnäs IF OK | 81:24 | 32:08 | 3 | |
18 | Tomas Sundqvist | OK Kåre | 84:23 | 35:07 | 3 | |
19 | Per Winther | Västerbergslagens OL | 85:24 | 36:08 | 3 | |
20 | Robert Östlund | Säterbygdens OK | 87:29 | 38:13 | 3 | |
21 | Stefan Jonsson | OK Hedströmmen | 89:40 | 40:24 | 21 | |
22 | Kjell Östberg | Karlsbyhedens IK | 93:24 | 44:08 | 3 | |
23 | Erik Åberg | Korsnäs IF OK | 97:18 | 48:02 | 3 | |
24 | Tommy Göransson | Karlsbyhedens IK | 109:26 | 60:10 | 3 | |
Mats Jönsson | Korsnäs IF OK | Ej godk. | 3 | |||
Per Nordahl | Domnarvets GOIF | Ej godk. | 3 | |||
Jan Lindberg | Korsnäs IF OK | Ej godk. | 3 | |||
Per Melén | OK Kåre | Ej godk. | 3 | |||
Steven Hale | OK Kåre | Ej start | 3 | |||
Thomas Nilsson | Stora Tuna OK | Ej start | 3 | |||
Lars Öhgren | Karlsbyhedens IK | Ej start | 3 |
H50 | 6025 meter | 22 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Roger Lind | Leksands OK | 50:00 | 0:00 | S | 3 |
2 | Stefan Nyberg | Avesta OK | 53:38 | 3:38 | S | 3 |
3 | Lars Mattsson | OK Kåre | 56:51 | 6:51 | S | 3 |
4 | Jan Lärfars | Leksands OK | 57:28 | 7:28 | S | 3 |
5 | Jan Bergström | Grycksbo IF OK | 65:49 | 15:49 | S | 3 |
6 | Åke Sundin | Hällefors OK | 66:28 | 16:28 | S | 12 |
7 | Per-Åke Larshans | Leksands OK | 66:40 | 16:40 | S | 3 |
8 | Kenneth Wåhlberg | OK Kåre | 66:53 | 16:53 | S | 3 |
9 | Sten-Olof Mattsson | Leksands OK | 67:55 | 17:55 | S | 3 |
10 | Hans-Olof Fröjd | Oslättforspojkarnas IK | 69:12 | 19:12 | S | 5 |
11 | Leif Gustafsson | Säterbygdens OK | 69:39 | 19:39 | S | 3 |
12 | Kjell Viklund | Hofors OK | 70:30 | 20:30 | B | 5 |
13 | Leif Åkerblom | Stora Tuna OK | 73:21 | 23:21 | B | 3 |
14 | Kjell Emanuelsson | Domnarvets GOIF | 76:11 | 26:11 | 3 | |
15 | Anders Vestlund | OK Kåre | 78:34 | 28:34 | 3 | |
16 | Svante Lindgren | Korsnäs IF OK | 79:16 | 29:16 | 3 | |
17 | Karl-Erik Andersson | IFK Moras OK | 80:47 | 30:47 | 3 | |
18 | Agne Nyberg | OK Kåre | 81:15 | 31:15 | 3 | |
19 | Sven-Erik Levin | Tierps SOK | 92:56 | 42:56 | 17 | |
20 | Göran Hedman | Valbo Allmänna IF | 93:55 | 43:55 | 5 | |
Lars Sahlberg | Leksands OK | Ej godk. | 3 | |||
Jan Delbom | Domnarvets GOIF | Ej start | 3 |
H60 | 4175 meter | 27 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Ola Karlsson | Storviks IF | 40:30 | 0:00 | S | 5 |
2 | Bengt Stenerhag | Västerbergslagens OL | 41:23 | 0:53 | S | 3 |
3 | Ove Åberg | Storviks IF | 41:43 | 1:13 | S | 5 |
4 | Ulf Löfgren | Stora Tuna OK | 41:48 | 1:18 | S | 3 |
5 | Gunnar Tiselius | OK Kåre | 52:56 | 12:26 | S | 3 |
6 | Sven-Olof Asp | Leksands OK | 53:45 | 13:15 | S | 3 |
7 | Ulf Kjellin | OK Hedströmmen | 54:57 | 14:27 | S | 21 |
8 | Lennart Gustav Magnusson | IFK Hedemora OK | 56:29 | 15:59 | S | 3 |
9 | Lars Dahlström | Västerbergslagens OL | 56:44 | 16:14 | S | 3 |
10 | Eino Vilho Rokka | Långshyttans AIK OK | 57:01 | 16:31 | S | 3 |
11 | Lars Ivar Bergman | OK Fjällstigen | 59:38 | 19:08 | B | 3 |
12 | Sven-Erik Kempe | Oslättforspojkarnas IK | 59:42 | 19:12 | B | 5 |
13 | Olle Andersson | IFK Moras OK | 60:13 | 19:43 | B | 3 |
14 | Hans Grudd | Stora Tuna OK | 61:01 | 20:31 | B | 3 |
15 | Yngve Persson | Tierps SOK | 63:03 | 22:33 | 17 | |
16 | Östen Andersson | Västerbergslagens OL | 63:55 | 23:25 | 3 | |
17 | Rolf Bjärud | Västerbergslagens OL | 65:46 | 25:16 | 3 | |
18 | Lars-Olov Johansson | Västerbergslagens OL | 71:57 | 31:27 | 3 | |
19 | Jan Olof Hedberg | Gagnefs OK | 75:48 | 35:18 | 3 | |
20 | Henning Waltgård | Domnarvets GOIF | 84:00 | 43:30 | 3 | |
21 | Svante Olsson | OK Kåre | 95:09 | 54:39 | 3 | |
Sivar Cliffoord | Hofors OK | Ej godk. | 5 | |||
Stig-Olof Ståhl | Avesta OK | Ej godk. | 3 | |||
Bo Danmo | Domnarvets GOIF | Ej godk. | 3 | |||
Hans Andersson | Stora Skedvi IK SOFF | Ej godk. | 3 | |||
Mats Andersson | Stora Skedvi IK SOFF | Ej godk. | 3 | |||
Royne Lenngren | IK Jarl Rättvik | Ej start | 3 |
H70 | 3800 meter | 18 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Torsten Löfgren | Karlsbyhedens IK | 37:52 | 0:00 | S | 3 |
2 | John Vallin | OK Hedströmmen | 42:24 | 4:32 | S | 21 |
3 | Hans Mårtensson | Dalaportens OL | 43:44 | 5:52 | S | 3 |
4 | Svante Nyström | Västerbergslagens OL | 45:48 | 7:56 | S | 3 |
5 | Stig Östh | Korsnäs IF OK | 49:09 | 11:17 | S | 3 |
6 | Janne Månsson | Leksands OK | 50:02 | 12:10 | S | 3 |
7 | Ingemar Johansson | IFK Hedemora OK | 50:10 | 12:18 | S | 3 |
8 | Sture Josefsson | OK Kåre | 51:48 | 13:56 | S | 3 |
9 | Jan Jansson | OK Kåre | 52:46 | 14:54 | S | 3 |
10 | Folke Nyström | Västerbergslagens OL | 54:07 | 16:15 | B | 3 |
11 | Bo Sandberg | IK Jarl Rättvik | 56:10 | 18:18 | B | 3 |
12 | Erik Lindberg | Karlsbyhedens IK | 60:40 | 22:48 | 3 | |
13 | Anders Ahnlén | OK Hammaren | 62:57 | 25:05 | 5 | |
14 | Karl-åke Dahlgren | Svärdsjö IF | 63:29 | 25:37 | 3 | |
15 | Karl Henrik Lovang | Västerbergslagens OL | 65:47 | 27:55 | 3 | |
16 | Åke Sundberg | Fagersta OK | 66:12 | 28:20 | 21 | |
Rolf Blom | Frölunda OL | Ej godk. | 6 | |||
Stig Sundin | Västerbergslagens OL | Ej start | 3 |
H80 | 2625 meter | 6 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Hans Eric Robertsson | OK Kåre | 42:48 | 0:00 | S | 3 |
2 | Erik Bertil Norman | IFK Hedemora OK | 44:06 | 1:18 | S | 3 |
3 | Rune Mases | Leksands OK | 46:59 | 4:11 | S | 3 |
4 | Lennart Lind | IFK Moras OK | 49:21 | 6:33 | S | 3 |
5 | Nils Eriksson | OK Kåre | 54:22 | 11:34 | S | 3 |
6 | Sven Wåhlberg | OK Kåre | 92:46 | 49:58 | 3 |
INSK | 2000 meter | 47 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
Agnes Wallin | Korsnäs IF OK | Godkänd | J | 3 | ||
Alva Bäckman | Gagnefs OK | Godkänd | J | 3 | ||
Camilla Ek | Korsnäs IF OK | Godkänd | J | 3 | ||
Casper Norman | Leksands OK | Godkänd | J | 3 | ||
Christoffer Råstock | Svärdsjö IF | Godkänd | J | 3 | ||
Elmer Öhgren | Karlsbyhedens IK | Godkänd | J | 3 | ||
Elsa Göras | Leksands OK | Godkänd | J | 3 | ||
Emma Bergquist | Svärdsjö IF | Godkänd | J | 3 | ||
Emma Lindwall | Svärdsjö IF | Godkänd | J | 3 | ||
Erik Backlund | Svärdsjö IF | Godkänd | J | 3 | ||
Erik Duvander | OK Kåre | Godkänd | J | 3 | ||
Felix Carlson | Karlsbyhedens IK | Godkänd | J | 3 | ||
Hilma Brandshage | IK Jarl Rättvik | Godkänd | J | 3 | ||
Jakob Widelund | OK Kåre | Godkänd | J | 3 | ||
Johan Bjernhed-Nordahl | Domnarvets GOIF | Godkänd | J | 3 | ||
Julia Berg | Karlsbyhedens IK | Godkänd | J | 3 | ||
Julia Hagelberg | OK Kåre | Godkänd | J | 3 | ||
Karl Granath | Svärdsjö IF | Godkänd | J | 3 | ||
Klara Göransson | Karlsbyhedens IK | Godkänd | J | 3 | ||
Lina Tegmark | OK Kåre | Godkänd | J | 3 | ||
Linus Sjödén | Älvdalens IF OK | Godkänd | J | 3 | ||
Maja Bergkvist | Karlsbyhedens IK | Godkänd | J | 3 | ||
Maja Isaks | Bjursås OK | Godkänd | J | 3 | ||
Maja Staffas | Bjursås OK | Godkänd | J | 3 | ||
Markus Melén | OK Kåre | Godkänd | J | 3 | ||
Miranda Hedlund | Korsnäs IF OK | Godkänd | J | 3 | ||
Moa Birkebaek | Stora Tuna OK | Godkänd | J | 3 | ||
Niklas Fakt | Bjursås OK | Godkänd | J | 3 | ||
Oskar Berg | Karlsbyhedens IK | Godkänd | J | 3 | ||
Oskar Höjsgaard | Domnarvets GOIF | Godkänd | J | 3 | ||
Ronja Staffas | Bjursås OK | Godkänd | J | 3 | ||
Sara Wallin | Korsnäs IF OK | Godkänd | J | 3 | ||
Simon Schmutz | Leksands OK | Godkänd | J | 3 | ||
Sofia Djerf | Västerbergslagens OL | Godkänd | J | 3 | ||
Stina Höijer | Karlsbyhedens IK | Godkänd | J | 3 | ||
Tilda Berg | IK Jarl Rättvik | Godkänd | J | 3 | ||
Tova Jonsson | OK Hedströmmen | Godkänd | J | 21 | ||
Tove Ringi | OK Kåre | Godkänd | J | 3 | ||
Tuva-Kajsa Spik | Leksands OK | Godkänd | J | 3 | ||
Valter Pettersson | OK Tisaren | Godkänd | J | 12 | ||
Victor Neljesjö | IK Jarl Rättvik | Godkänd | J | 3 | ||
Wiktor Andreasson | Bjursås OK | Godkänd | J | 3 | ||
Wilhelm Andreasson | Bjursås OK | Godkänd | J | 3 | ||
Sebastian Råstock | Svärdsjö IF | Ej godk. | 3 | |||
Agnes Källström | Sala OK | Ej godk. | 21 | |||
Maja Höijer | Karlsbyhedens IK | Ej start | 3 | |||
Signe Öhgren | Karlsbyhedens IK | Ej start | 3 |
U1 | 2000 meter | 9 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Julia Gunnarsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 16:16 | 0:00 | 3 | |
2 | Rasmus Jonsson | OK Hedströmmen | 18:28 | 2:12 | 21 | |
3 | Minna Lock Andersson | Karlsbyhedens IK | 20:09 | 3:53 | 3 | |
4 | Tilde Kandell | Leksands OK | 20:54 | 4:38 | 3 | |
5 | Clara Spik | Leksands OK | 20:57 | 4:41 | 3 | |
6 | Albin Berger | Domnarvets GOIF | 21:02 | 4:46 | 3 | |
7 | Ella Brandshage | IK Jarl Rättvik | 24:05 | 7:49 | 3 | |
7 | Lova Brandshage | IK Jarl Rättvik | 24:05 | 7:49 | 3 | |
9 | Filip Isaksson | Grycksbo IF OK | 29:58 | 13:42 | 3 |
U2 | 2600 meter | 3 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Wilma Berger | Domnarvets GOIF | 30:15 | 0:00 | 3 | |
2 | Karin Johansson | Gagnefs OK | 48:43 | 18:28 | 3 | |
Elsa Rosén | Sala OK | Ej start | 21 |
U3 | 2950 meter | 1 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Tobias Bäckman | Gagnefs OK | 69:52 | 0:00 | 3 |
Ö1 | 2600 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Elias Fredriksson | Stora Skedvi IK SOFF | 34:13 | 0:00 | B | 3 |
2 | Gustaf Winter | Leksands OK | 37:36 | 3:23 | B | 3 |
3 | Helena Östberg | Karlsbyhedens IK | 38:18 | 4:05 | B | 3 |
4 | Gustaf Neljesjö | IK Jarl Rättvik | 39:35 | 5:22 | B | 3 |
Ö2 | 2950 meter | 14 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Mikael Ringi | OK Kåre | 28:52 | 0:00 | B | 3 |
2 | Marcus Brandow | Grycksbo IF OK | 32:18 | 3:26 | B | 3 |
3 | Bitte Hallqvist | Malungs OK Skogsmårdarna | 32:42 | 3:50 | B | 3 |
4 | Johan Lind | OK Kåre | 34:44 | 5:52 | B | 3 |
5 | Katarina Tegmark | OK Kåre | 35:35 | 6:43 | B | 3 |
6 | Erika Berg | IK Jarl Rättvik | 39:30 | 10:38 | 3 | |
7 | Johanna Dalin | Leksands OK | 41:10 | 12:18 | 3 | |
8 | Margareta Lemoine | Gävle OK | 43:53 | 15:01 | 5 | |
9 | Annica Berger | Domnarvets GOIF | 44:22 | 15:30 | 3 | |
10 | Håkan Elfving | IK Jarl Rättvik | 47:29 | 18:37 | 3 | |
11 | Helen Björklund | Karlsbyhedens IK | 51:24 | 22:32 | 3 | |
12 | Hannes Lock Andersson | Karlsbyhedens IK | 52:43 | 23:51 | 3 | |
13 | Helen Lock | Karlsbyhedens IK | 56:07 | 27:15 | 3 | |
Signe Göransson | Karlsbyhedens IK | Ej godk. | 3 |
Ö4 | 3225 meter | 28 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Ola Andersson | Karlsbyhedens IK | 33:57 | 0:00 | B | 3 |
2 | Hansi Kraus | Avesta OK | 34:28 | 0:31 | B | 3 |
3 | Karin Elfving | IK Jarl Rättvik | 36:07 | 2:10 | B | 3 |
4 | Anna-Karin Karlsson | Stora Tuna OK | 37:16 | 3:19 | B | 3 |
5 | Gunnar Winter | Leksands OK | 37:35 | 3:38 | B | 3 |
6 | Emma Nyberg | Avesta OK | 39:01 | 5:04 | B | 3 |
7 | Anders Mattsson | Leksands OK | 39:11 | 5:14 | B | 3 |
8 | Lars-Erik Backman | Leksands OK | 39:40 | 5:43 | B | 3 |
9 | Mari Fläck | Grycksbo IF OK | 42:20 | 8:23 | B | 3 |
10 | Emma Jonsson | Stigmännen Karlshamns OK | 45:19 | 11:22 | 1 | |
11 | Titti Ramsell | Leksands OK | 46:07 | 12:10 | 3 | |
12 | Evy Johansson | Sala OK | 46:16 | 12:19 | 21 | |
13 | Jenny Hjortpers Hedberg | Gagnefs OK | 46:37 | 12:40 | 3 | |
14 | Lars Djerf | Västerbergslagens OL | 48:14 | 14:17 | 3 | |
15 | Hans Bohlin | IFK Moras OK | 49:09 | 15:12 | 3 | |
16 | Kerstin Åberg | Korsnäs IF OK | 50:40 | 16:43 | 3 | |
17 | Tanja-Birgit Söderström | Sala OK | 52:59 | 19:02 | 21 | |
18 | Anna Liljegren | OK Kåre | 53:22 | 19:25 | 3 | |
19 | Staffan Vikström | Söders SOL Tyresö | 53:24 | 19:27 | 15 | |
20 | Agneta Jans | Sala OK | 53:38 | 19:41 | 21 | |
21 | Maria Aldén | Sala OK | 63:02 | 29:05 | 21 | |
22 | Bernt Liljegren | OK Kåre | 67:34 | 33:37 | 3 | |
23 | Håkan Lundberg | Filipstadsbygdens OK | 69:20 | 35:23 | 18 | |
24 | Peter Björklund | Karlsbyhedens IK | 69:28 | 35:31 | 3 | |
25 | Ingela Bengtsson | Sala OK | 70:43 | 36:46 | 21 | |
Erik Aldén | Sala OK | Ej godk. | 21 | |||
Anna Sandström | Karlsbyhedens IK | Ej godk. | 3 | |||
Malin Jonsson | OK Hedströmmen | Ej start | 21 |
Ö5 | 3800 meter | 21 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Magnus Runsvik | Karlsbyhedens IK | 28:16 | 0:00 | B | 3 |
2 | Emil Alexandersson | Stora Tuna OK | 34:35 | 6:19 | B | 3 |
3 | Lars Gunnarsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 37:50 | 9:34 | B | 3 |
4 | Anders Mases | Stora Tuna OK | 38:35 | 10:19 | 3 | |
5 | Kersti Ringi | OK Kåre | 39:20 | 11:04 | 3 | |
6 | Sven Alexandersson | Stora Tuna OK | 40:29 | 12:13 | 3 | |
7 | Lena Bayard | Stora Tuna OK | 42:40 | 14:24 | 3 | |
8 | Fredrik Månsson | Lunds OK | 49:01 | 20:45 | 13 | |
9 | Jörgen Karlsson | Leksands OK | 49:41 | 21:25 | 3 | |
10 | Göran Söderström | Domnarvets GOIF | 50:04 | 21:48 | 3 | |
11 | Annika Lundberg | Korsnäs IF OK | 52:45 | 24:29 | 3 | |
12 | Ola Andersson | Domnarvets GOIF | 53:22 | 25:06 | 3 | |
13 | Håkan Duhlbo | IFK Moras OK | 53:46 | 25:30 | 3 | |
14 | Sofia Stenberg | Karlsbyhedens IK | 56:27 | 28:11 | 3 | |
15 | Jan Spännar | Kvarnsvedens GOIF OK | 56:53 | 28:37 | 3 | |
16 | Arne Johansson | Sala OK | 59:50 | 31:34 | 21 | |
17 | Carina Åkerman | Grycksbo IF OK | 61:46 | 33:30 | 3 | |
18 | Karolina Olsson | Grycksbo IF OK | 61:55 | 33:39 | 3 | |
19 | Monica Wiker | Västerbergslagens OL | 84:57 | 56:41 | 3 | |
20 | Ejvin Brindbergs | Västerbergslagens OL | 112:57 | 84:41 | 3 | |
Peter Nielsen | O-63 Danmark | Ej godk. |
Ö8 | 5525 meter | 27 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ | M | Dist |
1 | Mårten Källström | Sala OK | 47:51 | 0:00 | B | 21 |
2 | Karolina A. Höjsgaard | Domnarvets GOIF | 48:09 | 0:18 | B | 3 |
3 | Anders Nordahl | OK Kåre | 48:25 | 0:34 | B | 3 |
4 | Truls Persson | Klubblös | 52:01 | 4:10 | B | |
5 | Lasse Jansson | Gävle OK | 52:02 | 4:11 | B | 5 |
6 | Magnus Nyström | Mariestads FK | 53:09 | 5:18 | B | 20 |
7 | Johnny Ulander | Årsunda IF | 55:02 | 7:11 | B | 5 |
8 | Johan Nordström | OK Älgen | 55:10 | 7:19 | B | 18 |
9 | Therese Bergqvist | Leksands OK | 58:14 | 10:23 | B | 3 |
10 | Martin Nyberg | OK Kåre | 58:42 | 10:51 | B | 3 |
11 | Anna-Karin Schmutz | Leksands OK | 58:59 | 11:08 | B | 3 |
12 | Lena Larsson | Sala OK | 62:19 | 14:28 | B | 21 |
13 | Anders Perman | OK Kåre | 63:24 | 15:33 | 3 | |
14 | Benny Mild | Gällstadbygdens SOK | 65:01 | 17:10 | 20 | |
15 | Kurt Nilsson | Grycksbo IF OK | 68:56 | 21:05 | 3 | |
16 | Anders L Björklund | OK Kåre | 74:01 | 26:10 | 3 | |
17 | Hanna Björklund | OK Kåre | 74:40 | 26:49 | 3 | |
18 | Erik Bengtsson | Sala OK | 87:46 | 39:55 | 21 | |
19 | Evelin Johansson | Sala OK | 92:26 | 44:35 | 21 | |
20 | Jörgen Dalén | Sala OK | 107:58 | 60:07 | 21 | |
21 | Anna Norrbom | Sala OK | 109:17 | 61:26 | 21 | |
22 | David Söderström | Sala OK | 117:16 | 69:25 | 21 | |
Johan Nilsson | Stigmännen Karlshamns OK | Ej godk. | 1 | |||
Ragnar Widenbring | Sala OK | Ej godk. | 21 | |||
Pernilla Bengtsson | Sala OK | Ej godk. | 21 | |||
Stefan Hed | IK Jarl Rättvik | Ej godk. | 3 | |||
Anders Haglund | Leksands OK | Ej godk. | 3 |