D10 | 2210 meter | 3 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Ronja Jungåker | Korsnäs IF OK | 15:14 | 0:00 |
2 | Anna Hallmén | OK Tisaren | 16:19 | 1:05 |
3 | Elsa Holmgård | Kils OK | 19:15 | 4:01 |
D12 | 2970 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Erica Edman | Korsnäs IF OK | 24:58 | 0:00 |
2 | Jonna Jungåker | Korsnäs IF OK | 28:45 | 3:47 |
3 | Sarah Persson | OK Denseln | 31:41 | 6:43 |
4 | Agnes Hjalmarsson | OK Kåre | 67:31 | 42:33 |
D14 | 3760 meter | 14 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Kristin Olovsson | Rehns BK | 31:09 | 0:00 |
2 | Sanna Stenholm | Kils OK | 36:03 | 4:54 |
3 | Malin Helgman | OK Tyr | 36:09 | 5:00 |
4 | Sonja Palm | HJS-Vansbro OK | 39:03 | 7:54 |
5 | Danielle Fröstad | Kungälvs OK | 41:26 | 10:17 |
6 | Gerda Rankka | OK Roxen | 41:43 | 10:34 |
7 | Klara Holmgård | Kils OK | 42:35 | 11:26 |
8 | Clara Wallin | Sjövalla FK | 47:00 | 15:51 |
9 | Elin Wahlgren | Sjövalla FK | 48:17 | 17:08 |
10 | Karin Karlsson | Katrineholms OK | 49:10 | 18:01 |
11 | Ronja Bergman | Snättringe SK | 51:02 | 19:53 |
12 | Elin Fjellström | KFUM Örebro OK | 51:31 | 20:22 |
13 | Sara Wadman | IFK Moras OK | 68:04 | 36:55 |
D16 | 4090 meter | 20 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Frida Sandberg | Säterbygdens OK | 29:30 | 0:00 |
2 | Nathalie Rygh | Mariestads FK | 31:01 | 1:31 |
3 | Frida Jönsson Hellstadius | Södertälje-Nykvarn OF | 31:39 | 2:09 |
4 | Siri Jeppsson | Katrineholms OK | 35:01 | 5:31 |
5 | Ida Wadman | Katrineholms OK | 39:22 | 9:52 |
6 | Linnea Daniels | Attunda OK | 39:56 | 10:26 |
7 | Emma Backlund | Säterbygdens OK | 40:13 | 10:43 |
8 | Karin Friström | Skarpnäcks OL | 40:56 | 11:26 |
9 | Linnea Adolfsson | Tullinge SK | 41:34 | 12:04 |
10 | Agnes Elfving | IFK Moras OK | 41:39 | 12:09 |
11 | Lovisa Svensson | OK Klemmingen | 43:37 | 14:07 |
12 | Sabina Hedlund | Köping-Kolsva OK | 45:16 | 15:46 |
13 | Katarina Hammas | Attunda OK | 46:42 | 17:12 |
14 | Elin Brännström | Kvarnsvedens GOIF OK | 48:57 | 19:27 |
15 | Karolina Goth | Kvarnsvedens GOIF OK | 52:25 | 22:55 |
16 | Erica Andersson | Lunds OK | 62:20 | 32:50 |
17 | Julia Hjalmarsson | OK Kåre | 77:32 | 48:02 |
18 | Rebecka Bergh | IFK Moras OK | 89:16 | 59:46 |
Hanna Urby | Västerås SOK | Ej godk. | ||
Beatrice Huhta | OK Måsen | Ej godk. |
D18 | 5460 meter | 9 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Maria Bois | Malungs OK Skogsmårdarna | 44:16 | 0:00 |
2 | Stefanie Andersson | Vimmerby OK | 46:05 | 1:49 |
3 | Lisa Kalered | Skogspojkarnas OK | 51:13 | 6:57 |
4 | Lina Persson | OK Kolmården | 52:50 | 8:34 |
5 | Johanna Mikkelä | OK Hedströmmen | 53:40 | 9:24 |
6 | Cajsa Grape | Stora Tuna OK | 63:57 | 19:41 |
7 | Frida Fjellström | KFUM Örebro OK | 66:42 | 22:26 |
Elin Månsson | OK Löftan | Ej godk. | ||
Lovisa Adolfsson | Tullinge SK | Ej start |
D20 | 5460 meter | 3 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Sarah Tibell | Linköpings OK | 41:44 | 0:00 |
2 | Angelica Rask | Västerås SOK | 51:22 | 9:38 |
3 | Amy Rankka | Linköpings OK | 73:06 | 31:22 |
D21 | 8630 meter | 17 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Lotta Saetre | OK Orinto | 65:14 | 0:00 |
2 | Ingrid Alexandersson | Stora Tuna OK | 67:41 | 2:27 |
3 | Sofia Holmgård | Kils OK | 68:17 | 3:03 |
4 | Madeleine Ölfvingsson | Linköpings OK | 68:35 | 3:21 |
5 | Laila B Höglund | FK Herkules | 69:38 | 4:24 |
6 | Tove Alexandersson | Stora Tuna OK | 70:06 | 4:52 |
7 | Linda Mattsson | Dalaportens OL | 72:31 | 7:17 |
8 | Stina Granefelt | OK Tyr | 78:24 | 13:10 |
9 | Anna-Karin Jonsson | OK Orion | 78:34 | 13:20 |
10 | Ulrika Bornetun | Skillingaryds FK | 79:33 | 14:19 |
11 | Karin Elgh | Sävedalens AIK | 80:27 | 15:13 |
12 | Helene Söderlund | IFK Moras OK | 81:22 | 16:08 |
13 | Rosalind Hussey | Leksands OK | 81:45 | 16:31 |
14 | Helena Widegren | IF Thor | 81:47 | 16:33 |
15 | Kirti Rabane | Tammed | 82:16 | 17:02 |
16 | Lottie Lindh | OK Älgen | 91:37 | 26:23 |
17 | Helén Persson | Linköpings OK | 118:06 | 52:52 |
D21 M | 4320 meter | 3 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Lina Söderkvist | Säterbygdens OK | 43:03 | 0:00 |
2 | Sofia Stenberg | Karlsbyhedens IK | 45:40 | 2:37 |
3 | Erika Umeland | OK Älgen | 48:00 | 4:57 |
D21K | 5460 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Anna-Karin Bondesson | Frosta OK | 44:03 | 0:00 |
2 | Kajsa Richardson | Västvärmlands OK | 50:09 | 6:06 |
3 | Karin Löfgren | Järfälla OK | 51:36 | 7:33 |
4 | Fredrika Vångell | Linköpings OK | 68:04 | 24:01 |
D35 | 5460 meter | 5 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Maria Ling | Jönköpings OK | 51:45 | 0:00 |
2 | Gith Thellsén | OK Roxen | 52:18 | 0:33 |
3 | Ann Roller | Järfälla OK | 53:46 | 2:01 |
4 | Sussie Lindh | Avesta OK | 57:26 | 5:41 |
Marie-Louise Persson | FK Herkules | Ej start |
D35 M | 4320 meter | 1 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Åsa Fjellström | KFUM Örebro OK | 53:09 | 0:00 |
D40 | 3910 meter | 11 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Lena Lindman | Finspångs SOK | 31:06 | 0:00 |
2 | Karina Östlund | IFK Moras OK | 36:41 | 5:35 |
3 | Lotta Jungåker | Korsnäs IF OK | 37:11 | 6:05 |
4 | Berit Wetter | Arboga OK | 38:04 | 6:58 |
5 | Hana Tichovska | SK Praga | 39:57 | 8:51 |
6 | Elisabet Elmertoft | Norbergs OK | 47:21 | 16:15 |
7 | Carina Kalered | Skogspojkarnas OK | 48:49 | 17:43 |
8 | Tina Helgman | OK Tyr | 59:47 | 28:41 |
9 | Ann Tingström | OK Klemmingen | 69:02 | 37:56 |
10 | Christina Rygh | Mariestads FK | 80:04 | 48:58 |
Anna Backlund | OK Södertörn | Ej start |
D45 | 3910 meter | 13 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Carina Sandberg | Säterbygdens OK | 30:34 | 0:00 |
2 | Britta Sahlin | Vänersborgs SK | 30:45 | 0:11 |
3 | Pia Gustafsson | Linköpings OK | 33:55 | 3:21 |
4 | Marie Fröjd | Rehns BK | 37:45 | 7:11 |
5 | Eva Sandström | OK Gipen | 39:43 | 9:09 |
6 | Susanne Johansson | Fjärås AIK | 40:37 | 10:03 |
7 | Pia Boudrie | Väsby OK | 41:06 | 10:32 |
8 | Karin Lundström | OK Roxen | 44:05 | 13:31 |
9 | Elisabeth Westman | Västerås SOK | 45:20 | 14:46 |
10 | Maria Skogsberg | Mariestads FK | 48:57 | 18:23 |
11 | Sofie Nylander | OK Kåre | 58:31 | 27:57 |
12 | Ingrid Olsson | Väsby OK | 100:13 | 69:39 |
Susanne Lindholm | Väsby OK | Ej godk. |
D45 M | 4320 meter | 1 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Kerstin Sundberg | OK Kåre | 52:39 | 0:00 |
D50 | 3890 meter | 10 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Ylva Grape-Andersson | Stora Tuna OK | 38:14 | 0:00 |
2 | Mona Irene Åkerman | Gävle OK | 38:38 | 0:24 |
3 | Britt-Marie Forsgren | OK Tisaren | 39:46 | 1:32 |
3 | Birgitta Jansson | Garphyttans IF | 39:46 | 1:32 |
5 | Gunilla Pettersson | KFUM Örebro OK | 47:25 | 9:11 |
6 | Ingrid Munktelius Öhlén | Surahammars SOK | 47:30 | 9:16 |
7 | Inger Johansson | NAIS OK | 48:21 | 10:07 |
8 | Elisabet Månsson | OK Löftan | 55:28 | 17:14 |
9 | Eva Warenius | Dalaportens OL | 60:30 | 22:16 |
10 | Margareta Granberg | OK Klemmingen | 84:53 | 46:39 |
D55 | 3890 meter | 3 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Mona Forsberg | Hagaby GoIF | 39:33 | 0:00 |
2 | Lisbeth Damsgaard | Sölleröd OK | 46:36 | 7:03 |
3 | Karin Larsson | OK Kompassen | 55:30 | 15:57 |
D60 | 3440 meter | 5 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Ewa Nordlund | Länna IF | 48:12 | 0:00 |
2 | Edla Fornander | Västerbergslagens OL | 48:16 | 0:04 |
3 | Ulla Ling | Jönköpings OK | 49:23 | 1:11 |
4 | Lena Hedman | Hallstahammars OK | 51:51 | 3:39 |
Jenny Collyer | Järfälla OK | Ej godk. |
D65 | 3440 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Gunnel Palgrim | Vänersborgs SK | 44:01 | 0:00 |
2 | Kerstin Johansson | Markbygdens OK | 46:20 | 2:19 |
3 | Irene Vestman | OK Nolaskogsarna | 57:36 | 13:35 |
Gunvor Jonsson | Vänersborgs SK | Ej godk. |
D70 | 2750 meter | 2 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Solveig Dillman | Hammarby IF OF | 29:17 | 0:00 |
2 | Britt Ericson | Hammarby IF OF | 35:26 | 6:09 |
H10 | 2210 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Johan Lindman | Finspångs SOK | 14:47 | 0:00 |
2 | Andreas Jonsson | OK Orion | 14:56 | 0:09 |
3 | Emil Lundmark | Kvarnsvedens GOIF OK | 19:08 | 4:21 |
4 | Zeb Palm | HJS-Vansbro OK | 22:31 | 7:44 |
H12 | 2970 meter | 6 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Nils Alexandersson | Stora Tuna OK | 21:35 | 0:00 |
2 | Isak Åberg | Korsnäs IF OK | 25:21 | 3:46 |
3 | Jesper Lindh | OK Älgen | 27:36 | 6:01 |
4 | Viktor Lundmark | Kvarnsvedens GOIF OK | 30:25 | 8:50 |
5 | Byron Palm | HJS-Vansbro OK | 33:06 | 11:31 |
6 | Linus Backlund | OK Södertörn | 37:41 | 16:06 |
H14 | 4320 meter | 11 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Oskar Sandberg | Säterbygdens OK | 28:34 | 0:00 |
2 | Samuel Hedlund | Köping-Kolsva OK | 35:54 | 7:20 |
3 | Karl Enges | Attunda OK | 36:36 | 8:02 |
4 | Emil Åberg | Korsnäs IF OK | 39:38 | 11:04 |
5 | Per Lindman | Finspångs SOK | 42:40 | 14:06 |
6 | Anton Daniels | Attunda OK | 42:54 | 14:20 |
7 | Gustaf Elfving | IFK Moras OK | 47:30 | 18:56 |
Lukas Olsson | Väsby OK | Ej godk. | ||
Marcus Bengtsson | Mariestads FK | Ej godk. | ||
Johan Höglund | FK Herkules | Ej start | ||
Elias Rankka | OK Roxen | Ej start |
H16 | 5290 meter | 23 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Assar Hellström | OK Ravinen | 33:48 | 0:00 |
2 | Anton Helgman | OK Tyr | 35:38 | 1:50 |
3 | Johan Gunnarsson | Lerums SOK | 38:16 | 4:28 |
4 | Kasper Westman | Västerås SOK | 38:28 | 4:40 |
5 | Rasmus Elmertoft | Norbergs OK | 39:49 | 6:01 |
6 | Jonas Rinnbäck | OK Ravinen | 41:17 | 7:29 |
6 | Robin Höglund | FK Herkules | 41:17 | 7:29 |
8 | Conrad Tingström | OK Klemmingen | 41:30 | 7:42 |
9 | Torgny Palm | HJS-Vansbro OK | 43:05 | 9:17 |
10 | Niklas Helmertz | FK Herkules | 43:14 | 9:26 |
11 | Anton Persson | Markaryds FK | 44:05 | 10:17 |
12 | Torsten Molitor | Katrineholms OK | 45:31 | 11:43 |
13 | Olle Forsberg | OK Ravinen | 45:41 | 11:53 |
14 | Fredrik Ahnlén | OK Hammaren | 46:08 | 12:20 |
15 | Emil Rankka | OK Roxen | 48:02 | 14:14 |
16 | Charlie Stolt | Rehns BK | 52:02 | 18:14 |
Johan Badenfelt | Falkenbergs OK | Ej godk. | ||
Anders Fröjd | Rehns BK | Ej godk. | ||
Johan Önerud | OK Ravinen | Ej start | ||
Simon Engel | Hässleholms OK | Ej start | ||
Jakob Lund | OK Orinto | Ej start | ||
Jens Åkerman | Gävle OK | Ej start | ||
Anders Johansson | Rehns BK | Återbud |
H18 | 7590 meter | 9 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Christian Tingström | OK Klemmingen | 47:03 | 0:00 |
2 | Måns Sandgren | OK Orion | 50:17 | 3:14 |
3 | Eric Börjeskog | OK Tor | 50:43 | 3:40 |
4 | Christer Garpenlund | KFUM Örebro OK | 53:51 | 6:48 |
5 | Marcus Jansson | Garphyttans IF | 56:33 | 9:30 |
6 | Simon Hedlund | Köping-Kolsva OK | 58:36 | 11:33 |
7 | Joakim Karlsson | Mariestads FK | 61:13 | 14:10 |
8 | Erik Jansson | Garphyttans IF | 65:07 | 18:04 |
9 | Henrik Hammas | Attunda OK | 79:37 | 32:34 |
H20 | 10280 meter | 10 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Peter Eriksson | Linköpings OK | 71:58 | 0:00 |
2 | Oscar Vångell | Linköpings OK | 76:01 | 4:03 |
3 | Albin Pettersson | Mariestads FK | 79:19 | 7:21 |
4 | Tadeas Lejsek | SK Praga | 85:16 | 13:18 |
5 | Andreas Karlsson | Mariestads FK | 91:29 | 19:31 |
6 | Henrik Fröjd | Rehns BK | 106:40 | 34:42 |
7 | Joakim Olsson | Väsby OK | 109:30 | 37:32 |
8 | Anders Granberg | OK Klemmingen | 129:47 | 57:49 |
Björn Karlsson | Rehns BK | Ej godk. | ||
Olof Sandgren | OK Orion | Ej start |
H21 | 15100 meter | 24 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Daniel Attås | OK Tisaren | 88:22 | 0:00 |
2 | David Lingfors | IK Hakarpspojkarna | 91:08 | 2:46 |
3 | Johan Granath | Leksands OK | 95:10 | 6:48 |
4 | Tomas Hallmén | OK Tisaren | 96:38 | 8:16 |
5 | Eric Roller | Järfälla OK | 97:00 | 8:38 |
6 | Johan Aronsson | OK Tisaren | 99:03 | 10:41 |
7 | Mattias Mårts | Stora Tuna OK | 99:15 | 10:53 |
8 | Robbin Kantarp | OK Hällen | 105:32 | 17:10 |
9 | Jacob Westerberg | Linköpings OK | 105:40 | 17:18 |
10 | Mattias Andersson | OK Tisaren | 107:10 | 18:48 |
11 | Lukas Gustavsson | Linköpings OK | 109:45 | 21:23 |
12 | Markus Adolfsson | Linköpings OK | 109:53 | 21:31 |
13 | Ulrik Hilleröd | FiF Hilleröd | 111:38 | 23:16 |
14 | Robert Vångell | Linköpings OK | 112:00 | 23:38 |
15 | Olle Winroth | FK Friskus Varberg | 112:29 | 24:07 |
16 | Kyle Heron | Leksands OK | 113:00 | 24:38 |
17 | Niklas Wrane | Söders SOL Tyresö | 115:51 | 27:29 |
18 | Stefan Ring | OK Löftan | 117:34 | 29:12 |
19 | Joakim Antonsson | OK Löftan | 125:18 | 36:56 |
Johan Antonsson | OK Löftan | Ej godk. | ||
Johan Alfredsson | Stora Tuna OK | Ej start | ||
Lars Åkerman | Malungs OK Skogsmårdarna | Ej start | ||
Erik Ivarsson Sandberg | OK Denseln | Ej start | ||
Sven Larsson | Leksands OK | Ej start |
H21 M | 5020 meter | 1 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Joel Larsson | Sävedalens AIK | 54:18 | 0:00 |
H21Kort | 8630 meter | 2 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Morten Vilbo Sörum | Raumar OL | 77:47 | 0:00 |
2 | Markus Henriksson | Linköpings OK | 86:03 | 8:16 |
H35 | 10280 meter | 9 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Jörgen Granefelt | Kils OK | 73:15 | 0:00 |
2 | Per Magnusson | Linköpings OK | 73:42 | 0:27 |
3 | Martin Tichovsky | SK Praga | 85:44 | 12:29 |
4 | Peep Otstavel | LSF PT | 89:01 | 15:46 |
5 | Roger Larsson | Skillingaryds FK | 99:09 | 25:54 |
6 | Mikael Tallberg | OK Älgen | 100:13 | 26:58 |
7 | Erik Bengtsson | FK Åsen | 112:48 | 39:33 |
Sören Nilsson Påledal | Linköpings OK | Ej godk. | ||
Johan Swartz | OK Orion | Ej start |
H35 M | 5020 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Peter Edman | Korsnäs IF OK | 52:38 | 0:00 |
2 | Torbjörn Saetre | OK Orinto | 55:56 | 3:18 |
Patrik Brännström | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej godk. | ||
Mikael Svensson | FK Herkules | Ej start |
H40 | 6560 meter | 11 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Thomas Persson | OK Denseln | 39:33 | 0:00 |
2 | Lars Karlsson | OK Hammaren | 39:44 | 0:11 |
3 | Olle Lindman | Finspångs SOK | 40:32 | 0:59 |
4 | Stefan Nyberg | Avesta OK | 41:48 | 2:15 |
5 | Magnus Runsvik | Karlsbyhedens IK | 42:47 | 3:14 |
6 | Hans Jonsson | Väsby OK | 43:02 | 3:29 |
7 | Ola Jernström | Dalaportens OL | 44:22 | 4:49 |
8 | Leif Einarsson | Kungälvs OK | 47:31 | 7:58 |
9 | Johan Ohlström | IF Thor | 50:56 | 11:23 |
10 | Jonas Brånalt | AstraZeneca IF Mölndal | 51:31 | 11:58 |
11 | Johan Åtting | Linköpings OK | 55:27 | 15:54 |
H45 | 6560 meter | 17 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Per Backlund | Söders SOL Tyresö | 37:44 | 0:00 |
2 | Stefan Thellsén | OK Roxen | 38:03 | 0:19 |
3 | Stefan Lund | OK Orinto | 38:36 | 0:52 |
4 | Leif Helgman | OK Tyr | 42:08 | 4:24 |
5 | Per-Arne Wahlgren | Sjövalla FK | 42:13 | 4:29 |
6 | Mats Jönsson | Korsnäs IF OK | 42:20 | 4:36 |
7 | Thomas Östlund | IFK Moras OK | 46:05 | 8:21 |
8 | Stefan Pettersson | Fjärås AIK | 47:28 | 9:44 |
9 | Ulf Wallin | Sjövalla FK | 49:16 | 11:32 |
10 | Per Sandberg | Säterbygdens OK | 50:03 | 12:19 |
11 | Thomas Norgren | Stora Tuna OK | 50:56 | 13:12 |
12 | Erik Wadman | IFK Moras OK | 54:26 | 16:42 |
13 | Ulf Rask | OK RSP | 58:58 | 21:14 |
14 | Tommy Rygh | Mariestads FK | 60:41 | 22:57 |
15 | Mikael Hjalmarsson | OK Kåre | 72:01 | 34:17 |
16 | Per-Erik Enges | Attunda OK | 73:58 | 36:14 |
17 | Hans Westman | Västerås SOK | 76:44 | 39:00 |
H45 M | 4320 meter | 1 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Kjell Christer Forsgren | OK Tisaren | 38:25 | 0:00 |
H50 | 6290 meter | 6 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Bo Pettersson | KFUM Örebro OK | 53:27 | 0:00 |
2 | Lars-åke Andersson | Arboga OK | 56:19 | 2:52 |
3 | Torbjörn Bergman | Snättringe SK | 78:40 | 25:13 |
4 | Thomas Sandström | OK Gipen | 91:10 | 37:43 |
Tommy Eriksson | GOIF Tjalve | Ej godk. | ||
Svante Lindgren | Korsnäs IF OK | Ej godk. |
H55 | 5460 meter | 12 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Pär Ericsson | Linköpings OK | 37:12 | 0:00 |
2 | Per Erik Fogel | OK Kåre | 39:59 | 2:47 |
3 | Anders Derebrant | SOK Aneby | 42:00 | 4:48 |
4 | Gunnar Munktelius | Surahammars SOK | 42:49 | 5:37 |
5 | Jan Åsberg | Häverödals SK | 44:14 | 7:02 |
6 | Sune Carlsson | OK Motala | 45:43 | 8:31 |
7 | Roland Warenius | Dalaportens OL | 46:55 | 9:43 |
8 | Sven Larsson | Särna SK | 48:20 | 11:08 |
9 | Adrian Jyni | OLG Hondrich | 51:52 | 14:40 |
10 | Leif Söderlund | IFK Moras OK | 55:47 | 18:35 |
11 | Bo Månsson | OK Löftan | 60:14 | 23:02 |
Ingvar Björk | Österfärnebo IF | Ej godk. |
H55 M | 2750 meter | 3 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Öivind Eriksen | OK Öst | 46:23 | 0:00 |
2 | Per Nikolaisen | OK Öst | 62:28 | 16:05 |
Vidar Sörum | Raumar OL | Ej godk. |
H60 | 5110 meter | 17 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Carl-Henry Andersson | OK Orinto | 37:58 | 0:00 |
2 | Roger Danielsson | Linköpings OK | 38:33 | 0:35 |
3 | Anders Björnberg | Frölunda OL | 40:52 | 2:54 |
4 | Bo-Göran Gunnarsson | Markbygdens OK | 42:09 | 4:11 |
5 | Hans Ove Johansson | Timrå SOK | 44:08 | 6:10 |
6 | Lars-Göran Molin | Markbygdens OK | 46:42 | 8:44 |
7 | Ronnie McGrail | Sölleröd OK | 46:57 | 8:59 |
8 | Leif Nordlund | Länna IF | 47:41 | 9:43 |
9 | Bror Palgrim | Vänersborgs SK | 49:27 | 11:29 |
10 | Per-Olof Fernberg | IS Skanne | 49:44 | 11:46 |
11 | Ulf Kjellin | OK Hedströmmen | 49:50 | 11:52 |
12 | Jerry Martinsson | OK Motala | 52:01 | 14:03 |
13 | Göran Forsberg | Hagaby GoIF | 56:49 | 18:51 |
14 | John Collyer | Järfälla OK | 66:35 | 28:37 |
15 | Sten Helmertz | FK Herkules | 75:27 | 37:29 |
Royne Lenngren | IK Jarl Rättvik | Ej godk. | ||
Torsten Pettersson | Långhundra IF | Ej start |
H65 | 4090 meter | 16 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Sven Gustav Dahlberg | IK Jarl Rättvik | 35:23 | 0:00 |
2 | Elis Åberg | Storviks IF | 35:57 | 0:34 |
3 | Sverre Johnson | OK Ravinen | 36:16 | 0:53 |
4 | Lars Tuvesson | Ulricehamns OK | 36:46 | 1:23 |
5 | Bertil Granberg | OK Klemmingen | 39:27 | 4:04 |
6 | Hans L. Andersson | Västerbergslagens OL | 39:53 | 4:30 |
7 | Ronny Hedlund | OK Södertörn | 42:49 | 7:26 |
8 | Johnny Brandt | Hällefors OK | 44:21 | 8:58 |
9 | Sven-Erik Widin | Domnarvets GOIF | 44:59 | 9:36 |
10 | Arne Andersson | OK Motala | 45:38 | 10:15 |
11 | Kenneth Jonsson | Vänersborgs SK | 49:27 | 14:04 |
12 | Torsten Westman | OK Nolaskogsarna | 49:53 | 14:30 |
13 | Sigurd Olsson | Säterbygdens OK | 50:26 | 15:03 |
14 | Bo Hedman | Vandrarringen | 59:47 | 24:24 |
15 | Erland Ling | Jönköpings OK | 60:00 | 24:37 |
16 | Amund Herrebröden | OK Öst | 60:41 | 25:18 |
H70 | 4090 meter | 10 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | John Vallin | Stora Tuna OK | 38:22 | 0:00 |
2 | Bjarne Erlandsson | Hammarby IF OF | 39:56 | 1:34 |
3 | Villy Magnusson | Kils OK | 42:17 | 3:55 |
4 | Göran Karlsson | OK Bävern | 43:42 | 5:20 |
5 | Torild Bornetun | Skillingaryds FK | 44:39 | 6:17 |
6 | Arne Wallberg | OK Eken | 44:45 | 6:23 |
7 | Per Slungård | Idefjordens SK | 47:04 | 8:42 |
8 | Holger Persson | OK Eken | 49:33 | 11:11 |
9 | Stig Jansson | Domnarvets GOIF | 50:57 | 12:35 |
10 | Evgeny Tarantsev | OK Yeisk | 56:19 | 17:57 |
H75 | 2750 meter | 2 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Nils Jansson | Skattkärrs IF | 29:26 | 0:00 |
2 | Hans Bohlin | IFK Moras OK | 34:06 | 4:40 |
H80 | 2750 meter | 2 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Hugo Krause | Tolered-Utby Ol-klubb | 54:54 | 0:00 |
2 | Lars-Erik Jernström | Norbergs OK | 67:00 | 12:06 |
H85 | 2750 meter | 2 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Tage Johansson | Västerås SOK | 57:56 | 0:00 |
2 | Erik Nilsson | OK Milan | 115:56 | 58:00 |
U1 | 2210 meter | 6 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Lisa Hallmén | OK Tisaren | 23:17 | 0:00 |
2 | Julia Lundmark | Kvarnsvedens GOIF OK | 34:27 | 11:10 |
3 | Lilian Palm | HJS-Vansbro OK | 35:30 | 12:13 |
4 | Moa Asplund | OK Kompassen | 38:12 | 14:55 |
5 | Elin Asplund | OK Kompassen | 46:38 | 23:21 |
Elsa Elisson | Domnarvets GOIF | Ej godk. |
U2 | 2210 meter | 2 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Tilde Backlund | OK Södertörn | 35:18 | 0:00 |
2 | Tintin Yngström | Idrefjällens OK | 45:32 | 10:14 |
U3 | 2970 meter | 2 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Natalie Kadir | FK Herkules | 41:33 | 0:00 |
2 | Alexander Rask | Västerås SOK | 52:05 | 10:32 |
Ö1 | 2210 meter | 6 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Andreas Elfving | IK Jarl Rättvik | 27:54 | 0:00 |
2 | Mattias Jonasson | Älvdalens IF OK | 35:14 | 7:20 |
3 | Samuel Jonasson | Älvdalens IF OK | 35:52 | 7:58 |
4 | Ludvig Attås | OK Tisaren | 36:35 | 8:41 |
5 | Peter Åberg | Korsnäs IF OK | 40:30 | 12:36 |
6 | Rasmus Påledal | Linköpings OK | 44:19 | 16:25 |
Ö2 | 2970 meter | 8 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Kurt Dose | Köge OK | 33:36 | 0:00 |
2 | Håkan Elfving | IK Jarl Rättvik | 37:19 | 3:43 |
3 | Annlis Wigg | Vänjans AIK | 38:34 | 4:58 |
4 | Gun-Britt Skoglund | Markbygdens OK | 39:46 | 6:10 |
5 | Unni Herrebröden | OK Öst | 40:30 | 6:54 |
6 | Hans Emilsson | Kinnaströms SK | 41:32 | 7:56 |
7 | Anders Bergh | IFK Moras OK | 45:40 | 12:04 |
8 | Monica Lindgren | Linköpings OK | 64:20 | 30:44 |
Ö3 | 5020 meter | 4 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Olle Löfstedt | Stora Tuna OK | 45:18 | 0:00 |
2 | Cathrin Brännström | Kvarnsvedens GOIF OK | 64:46 | 19:28 |
2 | Maaria Lundmark | Kvarnsvedens GOIF OK | 64:46 | 19:28 |
4 | Lisa Jonasson | Älvdalens IF OK | 110:22 | 65:04 |
Ö7 | 3440 meter | 18 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Josefin Norell | Söders SOL Tyresö | 34:18 | 0:00 |
2 | Tommy Hallmén | Vingåkers OK | 34:34 | 0:16 |
3 | Stefan Månsson | OK Löftan | 36:56 | 2:38 |
4 | Göran Börjeskog | OK Tor | 37:52 | 3:34 |
5 | Stefan Andersson | IFK Moras OK | 38:50 | 4:32 |
6 | Peter Cederlöf | Västerås SOK | 39:02 | 4:44 |
7 | Rolf Karlsson | Rehns BK | 39:03 | 4:45 |
8 | Erik Johansson | OK Denseln | 43:52 | 9:34 |
9 | Conny Sahlin | Vänersborgs SK | 44:01 | 9:43 |
10 | Roland Fjellström | KFUM Örebro OK | 44:43 | 10:25 |
11 | Eva Grenmyr | OK Kåre | 49:45 | 15:27 |
12 | Jan-Erik Bois | Malungs OK Skogsmårdarna | 49:53 | 15:35 |
13 | Frank Danielsson | Göteborgs Spårvägars GIF | 50:26 | 16:08 |
14 | Ritva Kärkkäinen | Avesta OK | 51:17 | 16:59 |
15 | Anna Wadman | IFK Moras OK | 59:37 | 25:19 |
16 | Karin Helmertz | FK Herkules | 69:38 | 35:20 |
17 | Göran Åhlén | Västerås SOK | 90:03 | 55:45 |
Mats Bergh | IFK Moras OK | Ej godk. |
Ö8 | 6690 meter | 8 anmälda |
Pl | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Staffan Kjellman | OK Ravinen | 46:03 | 0:00 |
2 | Henrik Skoglund | Södertälje-Nykvarn OF | 49:13 | 3:10 |
3 | Per-Inge Johansson | Klubblös | 56:03 | 10:00 |
4 | Josef Källgård | Klubblös | 58:29 | 12:26 |
5 | Malin Eriksson | Svärdsjö IF | 59:19 | 13:16 |
6 | Olle Windelius | Frosta OK | 60:44 | 14:41 |
7 | Johan Lindgren | Tullinge SK | 67:15 | 21:12 |
8 | Erik Åberg | Korsnäs IF OK | 72:37 | 26:34 |